Psychologia osób starszych - zrozumieć seniora

Zobacz nasza ofertę

Najważniejszym aspektem pracy opiekunki jest właściwe podejście, zrozumienie i wyrozumiałość. Warto wiedzieć jak odpowiednio podejść do seniora, tak by ułatwić współpracę. Zmiany które następują w każdym człowieku po przekroczeniu pewnej granicy wieku, znacząco wpływają na ich zachowanie. Zmiany zdrowotne, psychologiczne, społeczne i ekonomiczne, każdy z tych czynników znacząco wpływa na jakość życia i komfort psychiczny. Ważne jest, by opiekunka zdawała sobie sprawę z istotnej kwestii jaką jest psychologiczne podejście do takiej osoby.

Zmiany zdrowotne, które zachodzą w każdym organizmie, po pewnym wieku mają różną przyczynę, jak i różne są jego skutki. Naturalny proces starzenia się nie jest niestety jedynym, który dotyczy opisywanej grupy wiekowej. Dużą rolę gra tryb życia jaki prowadził senior, dlatego należy do każdego podchodzić indywidualnie, z odpowiednią wrażliwością. U osób starszych osłabieniu ulega system immunologiczny, są oni bardziej podatni na wszelkie wirusy, pogorszeniu podlegają również zmysły - wzrok, słuch, smak i węch nie są już w tym samym stopniu wyczulone na odbieranie bodźców. Występują również wszelkiego rodzaju choroby starcze, które potęgują zmienność zachowania u osób dotkniętych ich wpływem. Opisywane przypadki potwierdzają jak ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z dolegliwościami podopiecznego i wdrożeniu odpowiedniej techniki komunikacji.

Psychologicznie senior również ulega różnego rodzaju wpływom, jest to chociażby sama świadomość przejścia na emeryturę. Ten okres może być powiązany z lękiem o zmianę jakości życia jak i zakończenia pewnego etapu. Wiąże się on również ze zmianami społecznymi i ekonomicznymi. Pozycja osoby w rodzinie może być zagrożona, samodzielność może być zaburzona i będzie on zmuszony przyjąć pomoc innych. Czasami sama świadomość zależności od innej osoby może znacząco wpłynąć na samoświadomość osoby starszej. Jedną z najczęstszych chorób psychicznych w tym wieku jest depresja, która towarzyszy często osobom samotnym, niesamodzielnym lub polegającej na pomocy innych. Takim osobom ciężko przyswoić sobie nową sytuację, dlatego w kontaktach z takimi osobami należy stosować odpowiednie metody kontaktu. Ważne jest opanowanie i cierpliwość.

Abstrahując od zmian jakie zachodzą w osobach starszych, ważna jest również aktywność oraz zdrowy tryb życia, pozwala on na czerpanie większej radości z życia i tchnienie nowego spojrzenia na swoją sytuację. Wskazane są spacery oraz gimnastyka, która pozwala na złagodzenie bólów np. przy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Warto pamiętać również o regularnych posiłkach oraz odpowiedniej dawce snu. Istotnym jest by senior miał kontakt z innymi, wzbudzi to w nim poczucie przydatności. Mogą być to zwykłe kontakty sąsiedzkie lub też udział w zorganizowanych zajęciach. Jeśli wzrok podopiecznego na to pozwala, by ćwiczyć koncentrację oraz pamięć zaleca się czytanie, pozwala na odrobinę relaksu i ucieczki od rzeczywistości.

Potrzeby seniorów są jak widać różne i różnie się je klasyfikuje. Amerykański gerontolog Clark Tibbitis stworzył niezwykle trafną klasyfikację potrzeb seniorów:

1. Potrzeba wykonywania społecznie użytecznych działań

2. Potrzeba wykorzystywania czasu wolnego w satysfakcjonujący sposób

3. Potrzeba bycia uznanym za część społeczeństwa, społeczności i grupy oraz odgrywania w nich określonej roli

4. Potrzeba uznania jako jednostki ludzkiej

5. Potrzeba utrzymywania normalnych kontaktów towarzyskich

6. Potrzeba stwarzania okazji dla doznań i autoekspresji

7. Potrzeba ochrony zdrowia i dostępu do opieki społecznej

8. Potrzeba odpowiednio ustalonego trybu życia i utrzymania stosunków z rodziną

9. Potrzeba odpowiedniej stymulacji umysłowej i psychicznej

10. Potrzeba duchowej satysfakcji.

 

Udostępnij