Opieka nad kobietą czy mężczyzną? A może to nie ma znaczenia?

Zobacz nasza ofertę

Pracy opiekuna/ki towarzyszy wiele dylematów. Jednym z nich jest płeć przyszłego podopiecznego. Nasuwa się zatem wiele pytań: ,,A co, jeśli nie będę potrafiła zaopiekować się mężczyzną?”, ,,Czy poradzę sobie z intymnością u podopiecznego przeciwnej płci?”, ,,Jak powinnam się zachować w przypadku niemoralnych propozycji podopiecznego?”, ,,Czy sprostam wymaganiom w zakresie prowadzenia domu podopiecznej?”. Na te i inne wątpliwości postaramy się znaleźć odpowiedź w niniejszym artykule.

 Płeć podopiecznego jest czynnikiem wartym przeanalizowania szczególnie przed pierwszym wyjazdem do pracy w charakterze opiekuna/ki. Należy wziąć pod uwagę swoje dotychczasowe doświadczenie oraz plusy i minusy opieki nad podopieczną i podopiecznym, które omówimy poniżej.

 W przypadku opiekowania się podopieczną za zalety można uznać jej drobniejszą budowę. Ma to znaczenie w przypadku tych podopiecznych, które nie w pełni poruszają się o własnych siłach. Podopieczne same też chętnie angażują się w pomoc opiekunce w czynnościach domowych. Jest to zjawisko korzystne dla obu stron, choć mogą zdarzać się sytuacje, w których taka pomoc prowadzi do nieporozumień. Wtedy należy wykazać cierpliwość i zrozumienie dla podopiecznej. W końcu jeszcze kilka lat temu, to ona była tu gospodynią, więc nie jest łatwo pogodzić jej się z tym,  że potrzebuje pomocy w czynnościach, które wykonywała kiedyś z taką łatwością. Kobiety mogą też być bardziej wymagające od swoich opiekunów/ek w porównaniu do mężczyzn i chcieć narzucać swoje zdanie w przypadku chociażby gotowania potraw. Nie należy przypisywać temu złych intencji. Czasami może to okazać się cennym doświadczeniem, poznaniem innej kultury, czy  spróbowaniem lokalnych potraw.

Inaczej jest w przypadku sprawowania opieki nad mężczyzną, którego gusta kulinarne łatwiej zadowolić, i który daje większą swobodę działania swojemu opiekunowi lub opiekunce. Nowe potrawy są dla niego urozmaiceniem dotychczasowego jadłospisu. Nie mniej jednak, gdy jest on osobą nie w pełni poruszającą się o własnych siłach, opieka nad nim bez stosowania technik transferowania może być niebezpieczna ze względu na większy wzrost i masę ciała. W kwestii pochwał opiekuna/ki z reguły to mężczyźni są bardziej wylewni od kobiet, które przed swym opiekunem/ką stawiają wysokie wymagania. Okazują oni chętniej niż kobiety wdzięczność za choćby drobne, codzienne czynności. Czasami jednak mogą być uparci i dążyć do bliskości z opiekunką oraz składać im niemoralne propozycje. Warto w tym miejscu podkreślić, że często takie zachowanie to wynik przebiegu procesu otępiennego. Podopieczny może nie zdawać sobie sprawy w bardziej zaawansowanym stadium choroby Alzheimera czy demencji, że osoba pomagająca mu w higienie osobistej nie jest jego żoną, lecz opiekunką. Istotne jest też zdanie sobie sprawy, że bez względu na wiek i stadium zaawansowania choroby u podopiecznego mogą występować reakcje organizmu typowe dla aktywności seksualnej. Bardzo ważna jest wiedza na ten temat, ponieważ umożliwia ona odpowiednie zareagowanie w takiej sytuacji bez stworzenia nieprzyjemnej atmosfery.

Zarówno opieka nad kobietą jak i mężczyzną ma swoje plusy i minusy, które warto po zapoznaniu się z tym artykułem rozważyć podczas podejmowania decyzji o wyjeździe. Zwiększy to szanse na wykonywanie opieki w sposób profesjonalny oraz zapewni poczucie komfortu dla opiekuna/ki jak i podopiecznego. 

Udostępnij