Są sytuacje w naszym życiu, których nie jesteśmy w stanie kontrolować, ale niestety się zdarzają. Takim momentem jest wezwanie pogotowia. Stres, panika i brak koncentracji powoduje, że z osobą po drugiej stronie słuchawki rozmawiamy chaotycznie, bez zastanowienia. Wtedy zamiast wezwać szybko i sprawnie pomoc wywołujemy niepotrzebne opóźnienie, ponieważ koordynator nie jest nas w stanie zrozumieć.
Jest jednak schemat, który pomoże nam poprawie wezwać pogotowie:
1. Podaj poprawny adres i miejsce zdarzenia.
Dlaczego? Ponieważ w stresie mówimy wiele rzeczy, ale zapominamy o sprawie najważniejszej: miejsce, do którego ma trafić karetka. Często też, jeżeli jesteśmy w miejscach o słabym zasięgu, możemy utracić sygnał połączenia. Dyspozytor często oddzwania, jednak opóźnia to znacznie przyjazd ekipy ratunkowej. Pamiętajmy również, by wyraźnie wypowiedzieć nazwę miejscowości i ulicę tak, aby koordynator nie miał wątpliwości, dokąd wysłać pomoc.
2. Co się stało?
Ważne! Krótko i zwięźle. Przykład: ,,Pani spadła ze schodów” lub ,,Pan zasłabł”. Im więcej szczegółów, tym bardziej prawdopodobne, że się pogubimy we własnym opowiadaniu.
3. Ile jest osób poszkodowanych?
Jest to bardzo ważna informacja dla dyspozytora, ponieważ to on musi ocenić, jakiej wielkości powinien być zespół ratunkowy wysyłany na miejsce zdarzenia.
4. Stan poszkodowanego.
Musimy ocenić, w jakim stanie jest osoba poszkodowana. Koordynator musi wiedzieć, czy stan zagraża życiu czy nie. Są różne typy karetek. To dyspozytor podejmuje decyzję, którą z nich wysłać, jednak musimy mu w tym pomóc.
5. Nasze imię, nazwisko oraz numer telefonu.
Niestety zdarzają się również niepoważne żarty i zachowania, więc aby podkreślić powagę sytuacji, jesteśmy zmuszeni podać swoje dane oraz numer kontaktowy. Zdarza się, że karetka nie może trafić na miejsca wypadku - wówczas dyspozytor dzwoni do nas, byśmy ich pokierowali.
Ważne!
Nigdy nie odkładamy pierwsi telefonu. Dyspozytor może mieć kilka pytań co do stanu podopiecznego. Co więcej, w przypadku zagrożenia życia poszkodowanego poinstruuje nas, jak udzielić pierwszej pomocy.
Przykładowa rozmowa:
"Dzień dobry! Na ulicy Damrota w Opolu na wysokości Banku Narodowego doszło do wypadku samochodowego. Poszkodowane są dwie osoby. Kobieta jest nieprzytomna z raną na czole. Mężczyzna jest świadomy, ale ma problem z nogą, która może być złamana. Nazywam się Maria Kowalska. Mój numer telefonu to: 123456789. Proszę o pilne przybycie."
Auf Deutsch:
"Guten Tag. In der Damrotstraße 3 in Oppeln neben der Bank gab es einen Autounfall. Zwei Menschen sind verunglückt. Davon ist eine Frau, die bewusstlos ist. Sie hat ein Platzwunde an der Stirn. Der Mann ist bewusst, er hat Probleme mit seinem linken Bein, das wahrscheinlich gebrochen ist. Ich heiße Maria Kowalska und meine Telefonnummer: 123456789. Bitte kommen Sie schnell."
Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziemy w sytuacji, w której będziemy musieli wezwać pogotowie, jednak zawsze warto być dobrze przygotowanym.
Telefon do oddziału zakaźnego:
- Dzień dobry, oddział zakaźny szpitala w Warszawie, w czym mogę pomóc?
Dzień dobry, nazywam się Maria Kowalska. Źle się czuję. Mam gorączkę, kaszel, ból mięśni. W nocy miałam problemy z oddychaniem.
- Od kiedy ma Pani takie objawy?
Od wczoraj.
- Czy miała Pani kontakt z osobami, które są zarażone koronawirusem lub które wróciły z miejsc, gdzie jest większy stopień zarażenia?
Tak, jest to możliwe.
- Rozumiem. Już wysyłam do Pani lekarza. Proszę nie wychodzić z domu ani do nas nie przyjeżdżać. Lekarz zbada Panią u Pani w domu. Poproszę o Pani adres.
Mieszkam przy ul. Chopina 24 w Warszawie.
- Dziękuję! Lekarz za chwilę do Pani wyjedzie. Do usłyszenia.
Dziękuję za pomoc!
Auf Deutsch:
- Guten Tag, Infektionsabteilung des Krankenhauses in Warschau. Wie kann ich Ihnen helfen?
Guten Tag, mein Name ist Maria Kowalska. Ich fühle mich schlecht. Ich habe Fieber, Husten und Muskelschmerzen. In der Nacht hatte ich Probleme mit Atmen.
- Seit wann haben Sie die Beschwerden?
Seit gestern.
- Hatten Sie Kontakt mit Personen, die Coronavirus-infiziert sind oder sind in der letzten Zeit von bedrohten Geländen zurückgekommen?
Ja, es ist möglich.
- Verständlich. Ich schicke zu Ihnen einen Krankenwagen. Bitte das Haus nicht verlassen und nicht selbst zu uns kommen. Der Arzt wird Sie vor Ort zu Hause untersuchen. Bitte, Ihre Adresse.
Ich wohne in der Chopinstraße 24 in Warschau.
- Danke. Der Arzt wird bald unterwegs. Bis Wiederhören.
Danke für Ihre Hilfe!