Wywiad z Panią Beatą
InterKadra: Dzień dobry, dzwonię do Pani z miłą wiadomością.
Chciałam poinformować, że została Pan wybrana przez zespół InterKadry na Opiekunkę Miesiąca!
Czy pamięta Pani, jak zaczęła się przygoda z zawodem opiekunki osób starszych? Dlaczego wybrała Pani właśnie ten zawód?
Pani Beata: Moja przygoda z zawodem opiekunki osób starszych w Niemczech rozpoczęła się czternaście lat temu, a z Interkadrą związana już jestem od ponad dwunastu lat. Kiedy w wyniku redukcji etatu utraciłam pracę w Polsce i poszukiwałam nowej, wpadłam na pomysł, aby spróbować pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Znalazłam ogłoszenie w Internecie i zadzwoniłam do Interkadry. Tak rozpoczęła się moja przygoda w roli opiekunki, która trwa do dziś.
InterKadra: Co najbardziej lubi Pani w swojej pracy?
Pani Beata: Ważne jest dla mnie, aby dobrze spełniać powierzone obowiązki. Chcę, aby podopieczni, którymi się opiekuję, dobrze się ze mną czuli, mieli we mnie wsparcie i czuli się zrozumiani. Dzięki temu zachowują pogodny nastrój i wytwarza się taka szczególna więź. Lubię z podopiecznymi rozmawiać na różne tematy. Często się zwierzają ze swoich bolączek. Lubią nieraz długo opowiadać o wydarzeniach z ich życia, więc chętnie wysłuchuję ich historii Również przygotowywanie smacznych posiłków, jakiegoś ulubionego dania wprawia seniorów w dobry nastrój. Ważne jest, aby uwzględniać życzenia podopiecznych.
InterKadra: Czy jest jakieś zlecenie, które utkwiło Pani w pamięci? A może udało się Pani zwiedzić jakieś wyjątkowe miejsce?
Pani Beata: Przeżyłam z podopiecznymi bardzo różne sytuacje. Jedne bardzo miłe, jak na przykład niedzielne wycieczki wraz z rodziną nad morze lub do innego miasta czy spotkania i miłe pogawędki przy kawie z zaproszonymi sąsiadami seniorami, ale i te stresujące, kiedy trzeba było na przykład wzywać pogotowie ratunkowe. Większość opiekunek ma do czynienia z bardzo stresującymi sytuacjami w pracy. A te najtrudniejsze momenty, które pozostają w pamięci, to również te bardzo trudne chwile, gdy towarzyszymy seniorowi w ostatnim etapie jego życia - umieraniu. Jest to szczególnie bolesne doświadczenie, zwłaszcza wtedy, gdy byliśmy zżyci z seniorem i opiekowaliśmy się nim przez wiele lat. Takich sytuacji przeżyłam już kilka.
Na szczęście miałam też okazję trochę pozwiedzać, kiedy miałam zlecenia w miastach - w pobliżu Lubeki, Stuttgarcie czy Dreźnie.
InterKadra: Czy ma Pani jakieś hobby lub zainteresowania?
Pani Beata: Lubię czytać, uczyć się wybranych języków obcych, szydełkować, gotować, piec ciasta, sadzić roślinki. Uwielbiam spędzać czas ze zwierzakami. Lubię też od czasu do czasu wybrać się na wycieczkę krajoznawczą.
InterKadra: A gdyby nie była Pani opiekunką, to kim chciałaby Pani być?
Pani Beata: Mogłabym sobie wyobrazić pracę w różnych zawodach - jako pielęgniarka, ale też ogrodniczka lub cukierniczka. Gdybym była bogata i nie musiałabym martwić się o pieniądze, to najchętniej adoptowałabym i opiekowałabym się całymi dniami zwierzętami pochodzącymi ze schroniska.
Interkadra: Czy ma Pani jakieś rady dla osób, które dopiero zaczynają opiekować się osobami starszymi?
Pani Beata: Początkującym opiekunkom poradziłabym, aby na pierwszym miejscu nawiązały dobre relacje z podopiecznym, okazywały mu zrozumienie, cierpliwość i starały się uwzględniać jego potrzeby i życzenia - na przykład kulinarne. Jest to bardzo ważne. Ważna jest też dobra relacja z rodziną podopiecznego, która może udzielić rad i wskazówek. Trzeba tez ustalić z rodziną czas na odpoczynek dla opiekunki.
Bardzo ważną kwestią jest też znajomość schorzeń występujących w starszym wieku oraz określone umiejętności. Trzeba wiedzieć, jak na przykład wykonuje się transfer, obsługuje podnośnik, wykonuje niektóre czynności pielęgnacyjne przy obłożnie chorych
InterKadra: Czego życzy Pani innym opiekunom i opiekunkom wyjeżdżającym na zlecenie?
Pani Beata: Wszystkim opiekunkom życzę radości i zadowolenia z wykonywanej pracy, dobrych relacji z seniorami, sympatycznych podopiecznych, satysfakcji finansowej oraz należytego docenienia za pracę.
InterKadra: Dziękuję serdecznie za udzielenie odpowiedzi. Jeszcze raz gratuluję wygranej i życzę wszystkiego dobrego!
Pani Beata: Dziękuję.