Poradnik

Życie zaczyna się po sześćdziesiątce. 7 powodów do czerpania radości z życia
Coraz więcej osób starszych, po 60. roku życia, zaczyna cieszyć się życiem i czerpać z niego to, co najlepsze. Ten okres u seniorów określa się mianem jesieni życia. To wtedy seniorzy przeżywają drugą młodość i zaczynają robić mnóstwo rzeczy dla siebie. Znajdują czas na podróże, odkrywanie i poznawanie świata oraz aktywny wypoczynek. Mimo emerytury wielu seniorów jest aktywnych zawodowo. Dla nich nie ma znaczenia wiek ani numer pesel. Czują się młodzi duchem. W ich wieku nadal jest miejsce na miłość, radość, szczęście, seks, nowe znajomości, przyjaźnie czy ciekawe hobby oraz pasje. Osoby te coraz częściej wychodzą z domu, idą do ludzi, zapisują się na różne kursy czy uniwersytet trzeciego wieku. Nie ma tu mowy o tym, aby zamknąć się w czterech ścianach i na dobre zasiąść na kanapie przed telewizorem. Tak właśnie – współczesny senior to człowiek zadowolony z życia, wierzący we własne siły, ciekawy świata i ludzi. Aktywny tryb życia stanowi dla niego niepodważalnie klucz do sukcesu. Nie bierze on wolnego od życia. Pomimo braku obowiązków zawodowych walczy z trudnościami i dąży do wyznaczanego każdego dnia na nowo celu. Działania społeczne, uprawianie sportu, rozwijanie pasji czy też inne formy aktywności dają mu możliwość ćwiczenia własnego ciała, zacieśniania więzi społecznych, a w konsekwencji zapewniają poprawę samopoczucia. Starzenie się nie odbiera seniorowi radości życia, nie jest zagrożeniem dla szczęścia.
Poniżej przedstawiamy 7 powodów, dla których warto czerpać radość z życia.
1. Więcej czasu i luz
Jesień życia, emerytura to taki czas, gdy mamy go pod dostatkiem, można poczuć się wolnym. Potomstwa nie ma już w domu, założyło własne rodziny, dzieci i wnuki są odchowane, nie trzeba się nikim opiekować. Nie trzeba wcześnie rano wstawać do pracy czy wyprawiać dzieci do szkoły. Mamy mniej obowiązków. Dlatego teraz można delektować się każdym dniem.
2. Patrzenie na świat z dystansem
Przeżycia, wspomnienia, bagaż doświadczeń, mądrość życiowa oraz lata życia to plusy tego wieku. Teraz seniorzy przejmują się tylko sprawami większej wagi, za to potrafią cieszyć się nawet drobiazgami, np. tym, że od rana świeci słońce, kwiatek w oknie zakwitł albo że wnuczek namalował piękną laurkę z okazji urodzin. Co więcej, im jesteśmy starsi, tym mocniej dochodzą do głosu takie cechy jak: cierpliwość, wyrozumiałość, łagodność... Nie warto więc myśleć, że nie można zatrzymać czasu, tylko czerpać z życia to, co najlepsze.
3. Cieszenie się z wnuków
Jako że obowiązków ubyło, można wreszcie mieć dość czasu dla rodziny, a przede wszystkim dla swoich ukochanych wnuków. Można zabierać dzieciaki na plac zabaw, do zoo, opowiadać im bajki, brać na kolana, przytulać... Krótko mówiąc, dzieląc się swoją radością, dajesz maluchom to, czego ich rodzice – często zabiegani i zajęci zarabianiem na życie – dawać po prostu nie są w stanie.
4. Rozwijanie swoich pasji
Jesień życia to najlepszy czas na realizację niespełnionych dotąd marzeń, które kiedyś z różnych ważnych powodów musiały zostać odsunięte na dalszy plan. Zamiast spędzać całe dni na oglądaniu seriali, poplotkuj z sąsiadką przy filiżance herbaty albo sięgnij po telefon i zaproponuj znajomym wspólny wypad do kina czy do teatru. Nie najlepiej idzie ci z obsługą komputera? Zapisz się na odpowiedni kurs albo poproś wnuki, by udzieliły ci pomocnych wskazówek. Pojawi się wtedy możliwość korzystania z ciekawych serwisów internetowych (np. www.intersenior.pl) czy poszerzania swojego kręgu znajomych, dzięki komunikacji z innymi przez Gadu-Gadu czy Skype’a. Pamiętaj też o bardzo popularnych ostatnio uniwersytetach trzeciego wieku. Mają one swoje placówki w każdym większym mieście (tę najbliższą swojego miejsca zamieszkania wyszukasz pod adresem internetowym www.senior.pl/uniwersytety. Opłata roczna wynosi ok. 40–50 zł. Seniorzy uczą się tam obcych języków, historii sztuki, psychologii, chodzą na basen, terapię tańcem, ćwiczą jazdę konną, dyskutują o polityce. Nie muszą przy tym chodzić na wszystkie wykłady ani zdawać żadnych egzaminów. Uczestniczą w tych zajęciach dla czystej przyjemności.
5. Odkrywanie miłości
Po 60. roku życia też możesz umawiać się z mężem na romantyczne spacery czy organizować dla ukochanego miłe kolacje przy świecach. Życie pokazuje, że często dopiero w późnym wieku poznajemy kogoś, kto jest dla nas „brakującą połówką jabłka”. Jeśli więc spotkasz kogoś, kto ci się spodoba, nie broń się przed poruszającymi cię gorącymi emocjami. Należy iść za porywem serca i podjąć próbę zbudowania nowego związku, ciesząc się, że przytrafiło ci się coś naprawdę pięknego.
6. Akceptowanie siebie i swojego wieku
Świadomość swojego wieku oraz związanych z nim możliwości wpływania na jakość życia jest bardzo ważna i pomocna w osiąganiu zadowolenia. Należy pamiętać, że w rzeczywistości jesteśmy silniejsi, potrafimy dużo więcej, niż sądzimy, trzeba tylko zaakceptować siebie i uwierzyć we własny potencjał. Jest to bardzo istotne, ponieważ każdy człowiek sam kreuje obraz swojej starości, określa cele, do których zmierza. Osoba starsza to autorytet dla młodszych pokoleń – dysponuje mądrością życiową, z której mogą czerpać inni.
Zawsze dostrzegaj zalety wynikające z tego, kim jesteś i jaki jesteś.
7. Dbanie o zdrowie
Systematyczne wizyty u lekarza są bardzo istotne. Wiedza na temat swojego stanu zdrowia pomoże wybrać właściwy, zdrowy tryb życia. Ponadto zmniejsza obawy przed chorobami, daje możliwość zapobiegania im lub też zareagowania we wczesnym okresie ich rozwoju. Nie można się tutaj zdawać na szczęście. Świadomość swojego stanu zdrowia nie zmniejsza radości płynącej z życia, natomiast pomaga unikać sytuacji, które są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Pamiętaj o regularnych badaniach, do których należą: badanie morfologiczne krwi, poziomu cukru i stężenia cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz obliczanie swojego BMI [body mass index (wskaźnik masy ciała) = waga (kg)÷wzrost (m)²].
Ćwicz – ćwiczenia fizyczne to sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. Osoby sprawne fizycznie w mniejszym stopniu narażone są na wszelkie problemy zdrowotne, dlatego ruch zalecany jest seniorom również jako komponent leczenia, dopełnienie terapii.
Wskazanymi, zależnymi od indywidualnego stanu zdrowia i możliwości seniora, są ćwiczenia:
aerobowe (wytrzymałościowe) – marsz (spacery, nordic walking), jazda na rowerze, pływanie, można tutaj zaliczyć także pracę w ogródku;
siłowe (oporowe) – angażujące najważniejsze grupy mięśni, które umożliwiają wykonywanie powszednich czynności (m.in. wchodzenie po schodach czy noszenie zakupów) – zapobiegają osteoporozie;
rozciągające (ćwiczenie giętkości) – wykonywane codziennie poprawiają krążenie i zapobiegają występowaniu urazów.
Możliwości w obecnych czasach jest naprawdę wiele. Ważna jest gimnastyka mająca na celu wykonywanie ćwiczeń przeciwdziałających schorzeniom. Odpowiednio dostosowane ćwiczenia fizyczne zwiększają odporność, witalność, chronią przed osteoporozą, zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz pomagają w utrzymaniu właściwej masy ciała. Ponadto wpływają pozytywnie na funkcjonowanie umysłu, przeciwdziałają bezsenności, a także poprawiają samopoczucie, będąc przy tym przyjemną formą spędzania wolnego czasu.