Poradnik

Zwyczaje wielkanocne w Europie: Austria
Austria to kraj bogaty pod względem kultury, zwyczajów, kuchni czy rozmaitych tradycji. Również Święta Wielkanocne cechują się bogactwem obyczajów. Każdy z austriackich regionów może poszczycić się ciekawymi tradycjami. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Dni Świętego Ognia w Styrii
Tradycja ta związana jest z Wielką Sobotą, kiedy to dzieci przed poświęceniem pokarmów spotykają się rano w kościele jako Posłannicy Świętego Ognia, przynosząc żeliwne garnki, aby poświęconym ogniem zapalić zgorzeliny i huby. Następnie przenoszą ogień z domu do domu. Zwyczaj ten pochodzi z dawnych czasów, kiedy nie było zapałek i nie można było dopuścić do wygaśnięcia ognia. To właśnie w Wielką Sobotę mieszkańcy rozpalali ogień za pomocą ,,świętego ognia” z parafii.
Jajka wielkanocne w Stinatz
W gminie Stinantz, na południu Burgenlandu, mieszkańcy ozdabiają jajka pięknymi, filigranowymi grawerunkami. Głównymi narzędziami są ostre noże, dzięki którym wydrapuje się piękne wzory na ufarbowanych jajach. Skorupki jajek zostają pomalowane specjalnymi farbami, które dają im wytrzymałość. Zwyczaj ten pochodzi od zamieszkałych tam od ponad stu lat Chorwatów. Początkowo używano wyłącznie czerwonej, fioletowej i czarnej farby oraz wykonywano ozdoby z motywami religijnymi i kwiatowymi. Obecnie gama kolorów jest szeroka, a wzory coraz bardziej fantazyjne.
Tradycyjna pieśń w Salzburgu
W gminie Großarl, w Salzburgu, w okresie Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku śpiewana jest co godzinę do 4:00 nad ranem pieśń Strzeżcie się swego Pana i słuchajcie, jak zegar wybija godzinę ósmą. Podczas pieśni śpiewający razem ze słuchaczami prowadzą nocne warty i podnoszą głos przy kolejnych stacjach, podążając od kościoła w dół wioski.
Pochód barana we wschodnim Tyrolu
Każdego roku w pierwszą sobotę po Wielkanocy odbywa się prezentacja barana ze wschodniego Tyrolu. Ozdobiony kwiatami i kolorowymi opaskami prowadzony jest w procesji podczas „pochodu barana” z Virgen do Obermauern, a miejscem docelowym procesji jest sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej w Obermauern, gdzie odbywa się uroczysta msza św. ku czci baranka. Zwierzę przeprowadzane jest trzykrotnie dookoła ołtarza, a następnie odbywa się loteria, w wyniku której szczęśliwy zwycięzca może zabrać barana do domu. Dochód przekazywany jest na sanktuarium. Tradycja wywodzi się z czasów wojny trzydziestoletniej.
Dzień chrzestnych w Mostviertel
W okresie Wielkanocy katoliccy mieszkańcy Mostviertel świętują Godntag, czyli dzień chrzestnych. W tym dniu rodziny odwiedzają rodzice chrzestni i przywożą dzieciom ciasto zwane Godnküpfi. Ten słodki przysmak, przyrządzony z ciasta drożdżowego, upleciony i uformowany w kształt dużego rogalika jest stałą częścią kulinarnych zwyczajów wielkanocnych. Do drożdżówki wkłada się monetę i wręcza razem z jajkami wielkanocnymi, które stanowią ozdobę wielkanocnego stołu.