Poradnik

Zaburzenia łaknienia u osób starszych – przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z nimi

Data dodania — 2019-06-13

Łaknienie zaliczamy do podstawowych czynności życiowych człowieka. Wymaga ono ciągłego dostarczania pokarmów do organizmu, które są dla niego źródłem energii. Dzięki dostarczaniu odpowiedniego bilansu energetycznego możliwe jest utrzymanie stałej wagi ciała. Energię, osoby starsze pozyskują dzięki wielu czynnikom, które uzależnione są od wieku, chorób, masy ciała czy wysiłku fizycznego. Do tych podstawowych, które decydują o braku apetytu u osób w podeszłym wieku przypisujemy fizjologiczny proces starzenia się. Dochodzi przy nim do zwolnienia przemiany materii, co skutkuje zmniejszeniem pracy narządów wewnętrznych. Konsekwencją tego procesu jest redukcja zapotrzebowania na energię dostarczaną organizmowi razem z pokarmem.

Choroby przewodu pokarmowego są najbardziej istotnymi schorzeniami, które prowadzą do zaburzeń łaknienia u osób starszych. Najczęstszymi dolegliwościami, które obniżają  apetyt, są wrzody dwunastnicy i żołądka, choroby wątroby oraz przełyku. To wszystko może doprowadzić do stanu, w którym osoba starsza straci ochotę na zjedzenie czegokolwiek. Ogromnym problemem może okazać się również kopiowanie takich samych błędów żywieniowych przez kilka lat, mowa tu o spożywaniu żywności przetworzonej i słodyczy  w nadmiernych ilościach. Warto też wspomnieć, iż osoby w wieku 65+ cierpią na brak uzębienia, choroby dziąseł, demencję czy ogólne osłabienie wywołane przyjmowaniem dużej ilości leków.

 Najczęściej zdarza się tak, iż seniorzy nie są świadomi własnej nieporadności, przez co nawet nie próbują szukać pomocy. Opiekując się taką osobą trzeba zwracać na to szczególną uwagę. Należy w dyskretny sposób kontrolować, co konsumuje nasz podopieczny oraz jakiej jakości są to posiłki. W procesie starzenia dochodzi do zmian podwzgórza mózgu, a co za tym idzie niedomagają ośrodki głodu i sytości. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest podawanie posiłków częściej, lecz w mniejszych ilościach. Osoba, u której dochodzi do zaburzeń funkcji poznawczych, może nie poradzić sobie z najprostszą czynnością jaką jest zrobienie zakupów w sklepie. Przy bogatej ofercie produktów i nieczytelnych etykietach może okazać się, że osoba starsza opuści sklep z „ pustym koszykiem”. Dlatego tak ważne jest aby towarzyszyć i wspierać seniorów w najprostszych czynnościach związanych z codziennością.  Przyda się także stały kontakt z lekarzem oraz odpowiednia interpretacja tego, co dzieje się z podopiecznym. Przyjmowane przez niego leki nie zawsze wpływają pozytywnie na apetyt. Niektóre z nich mogą w połączeniu z pokarmem powodować zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia.

 

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia