Poradnik

Typowy dzień z życia Opiekunki

Data dodania — 2017-06-05

Praca Opiekunki Osób Starszych jest specyficzna i niepowtarzalna. Nie ma wyznaczonego schematu działania, ani idealnego rozkładu dnia. Istnieje jednak wiele wspólnych cech, które możemy nazwać typowe dla przebiegu dnia Opiekunki.

Rutynowo dzień zaczyna się  około 7:00 rano. Każdy podopieczny jest inny, jednak z reguły wstajemy około 30 min przed seniorem. Zaczynamy od porannej toalety, którą w zależności od stanu pacjenta wykonujemy przy łóżku lub w łazience. Na sam koniec pomagamy Seniorowi w ubraniu się.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie śniadania, przy którym towarzyszymy podopiecznemu. Po wspólnym posiłku seniorzy często oglądają telewizję, rozwiązują krzyżówki lub lubią posiedzieć w ogródku. Wszystko oczywiście w zależności od pogody oraz nastroju osoby, którą się opiekujemy. My w tym czasie mamy czas na codziennie obowiązku związane z sprzątaniem, praniem lub prasowaniem. Powoli również możemy przygotować się do przygotowania obiadu.

W niemieckich rodzinach obiad najczęściej jada się około godziny 12:00. Tutaj oczywiście też nie ma reguły. Musimy pamiętać o tym, że każdy podopieczny jest inny i ma inne przyzwyczajenia.

Po posiłku pacjenci lubią się położyć na kilka godzin. Wtedy najczęściej Panie mają czas dla siebie.

W godzinach popołudniowych parzymy kawę i zapraszamy podopiecznego na domowej roboty ciastko.

Przed kolacją możemy zaprosić seniora na spacer do pobliskiego parku lub chociaż spędzamy ten czas wspólnie w ogrodzie przy szklance lemoniady. Możemy również razem zagrać w karty lub w grę planszową. Nasza kreatywność w tym momencie jest nieograniczona.

Przed położeniem się spać robimy kolację. Najlepiej coś lekkiego i zgodnego z dietą podopiecznego np. sałatkę lub kanapki.

Seniorzy przed snem lubią oglądać telewizję. Jednak, nim położą się spać powinniśmy wykonać wieczorną toaletę, przebrać seniora i dopilnować, aby bezpiecznie i wygodnie znalazł się na łóżku.  

Tak jak zaznaczono na początku nie ma w pracy Opiekunki Osób Starszych  standardowego harmonogramu. Tak naprawdę każda z Pań po rozmowie z rodziną i podopiecznym tworzy swój własny  rozkład dnia. Największym błędem jest wpaść w tak zwaną rutynę. Pamiętajmy, aby codziennie wprowadzić nowe elementy, zwyczaje, które urozmaicą życie naszego seniora. 

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia