Poradnik

Stwardnienie rozsiane – rehabilitacja w warunkach domowych

Data dodania — 2018-04-20

W przypadku chorych na stwardnienie rozsiane podstawę stanowi fizjoterapia oraz ćwiczenia, które chory może wykonywać sam w warunkach domowych. Najważniejsze jest, aby chory od początku po rozpoznaniu stwardnienia rozsianego był poddany rehabilitacji i ćwiczeniom, i to systematycznie. Ćwiczenia te mają na celu pomóc mu w utrzymaniu jak najdłużej dobrej formy. Podnoszą przede wszystkim jego komfort życia i poprawiają kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Oto kilka rodzajów ćwiczeń, które chory może wykonywać samodzielnie w warunkach domowych:

  • ćwiczenia rozciągające, poprawiające elastyczność i siłę mięśni oraz ruchomość stawów;
  • ćwiczenia równoważne, które ułatwiają zachowanie równowagi, co chroni przed upadkami;
  • ćwiczenia koordynacyjne, które pozwalają na kontrolowanie płynności ruchów;
  • ćwiczenia dynamiczne, podnoszące siłę mięśni;
  • ćwiczenia oddechowe, mające na celu wzmocnienie układu oddechowego i ułatwiające zrelaksowanie się.

Trzeba pamiętać, że przy takiej rehabilitacji ćwiczenia obciążające powinny być wykonywane w pozycji leżącej lub siedzącej, tak aby chory zbyt szybko się nie męczył. Początkowo zaczynamy od kilku powtórzeń, stopniowo wydłużając czas ćwiczeń.

Natomiast jeśli chodzi o ćwiczenia dynamiczne, powinny być one wykonywane na przemian z ćwiczeniami oddechowymi i relaksującymi, żeby chory nie przegrzewał się ani zbytnio się nie zmęczył, ponieważ wpływa to negatywnie na jego stan. Jeżeli tylko pojawią się jakieś oznaki przetrenowania, np. potliwość, zadyszka, senność czy bóle mięśni i głowy, trzeba natychmiast przerwać ćwiczenia. Chory nie może się zmęczyć poza wydolność swojego organizmu. Takie przetrenowanie może nie tylko zniechęcić go do dalszych ćwiczeń, ale i pogorszyć jego stan. Dlatego tak ważne są przerwy i regeneracja po ćwiczeniach.

Kolejnym problemem chorych na stwardnienie rozsiane jest spastyczność, czyli wzmożone napięcie mięśni rąk i nóg – to samo dotyczy przykurczy. Te dolegliwości wpływają negatywnie na sprawność fizyczną, gdyż są przyczyną bólu i unieruchamiają kończyny w pozycji zgiętej.

Jeśli chory cierpi na spastyczność mięśni i przykurcze, to ćwiczenia powinny być tak zaplanowane, aby wykonywać je w czasie najintensywniejszego działania leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie. Aby złagodzić te objawy, trzeba obniżyć napięcie mięśni objętych spastyką oraz te grupy mięśni wzmacniać, aby mogły odtwarzać naturalne ruchy. W celu złagodzenia objawów lub niedopuszczenia do postępu spastyki wykonuje się ćwiczenia rozciągające, dynamiczne i relaksacyjne. Ćwiczenia w wodzie znacznie ułatwiają tego typu treningi.

Na koniec chciałabym tylko wspomnieć, aby pamiętać, że najważniejsze jest tu dobro chorego.

Trzeba go zachęcać do ćwiczeń, aby ułatwić mu codzienne życie, a przede wszystkim należy go motywować, bo to będzie miało największy wpływ na jego psychikę.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia