Poradnik

Rutyna w pracy opiekuna/opiekunki osób starszych w Niemczech- jak sobie z nią radzić?

Data dodania — 2018-09-07

Każdy z nas zapewne zna, bądź znał kogoś kto ma w swoim otoczeniu lub też rodzinie osoby, które wyjeżdżały do pracy w charakterze Opiekuna Osób Starszych. Osoby te decydują się na kilkutygodniowy, bądź nawet kilkumiesięczny pobyt za granicą w obcym domu, z dala od najbliższej rodziny i przyjaciół. Większość ludzi, którzy nie wiedzą nic, czy też bardzo niewiele o tym zajęciu mogą uznawać, iż jest to praca jak każda inna, tylko czy na pewno?

Każdy dzień wygląda tak samo, rutyna dopada niejednokrotnie już po kilku dniach. Rano pobudka, przygotowanie śniadania, pomoc w higienie podopiecznego, zakupy, obiad, wieczorna toaleta i tak każdego dnia, całymi tygodniami. Opiekunowie gospodarują swój czas wolny na rozmowach z rodziną, przyjaciółmi przez telefon bądź Skype, tylko na ile takie rozwiązanie wystarcza? Zdarza się, że takim zawodem interesują się już młodzi ludzie często nawet ok 30 roku życia. W takich przypadkach poza pracą liczy się coś więcej, czas spędzony z przyjaciółmi, niejednokrotnie ze swoimi dziećmi. Oczywistym faktem jednak jest to, że Opiekunowie decydują się na taką pracę dobrowolnie, więc rutyna tego zawodu jest jak najbardziej do pokonania, skoro decydują się na takie wyjazdy cyklicznie. Wszyscy doskonale wiemy, że opieka nad osobą starszą wymaga ogromnego zaangażowania i tak naprawdę to jak Opiekun spędzi swój czas w domu podopiecznego zależy w głównej mierze od dwóch stron.

Należy zwrócić więc uwagę na to, że podopieczny tak samo jak każdy inny człowiek potrzebuje kontaktu  z drugim człowiekiem, w związku z tym Opiekun może urozmaicić sobie czas organizując zajecie dla swojego podopiecznego, wyjść na spacer, udać się do kawiarni, klubu seniora, zorganizować spotkanie wśród najbliższego grona podopiecznego. Spędzanie wspólnego czasu nie zawsze musi wiązać się z oglądaniem tv, czy też czytaniu gazet, gdzie każdy spędza czas właściwie osobno. Wspólne pasje, czasem nawet zainteresowania pomagają w budowaniu więzi, co automatycznie może sprawić, iż wykonywana praca może stać się przyjemnością. Spędzanie wspólnego czasu podczas wykonywania tej pracy jest koniecznością, więc dobrym rozwiązaniem jest zamiana tej konieczności na chęć. Niejednokrotnie zdarza się, iż więzi zawarte pomiędzy dwiema stronami przeradzają się w przyjaźń i niesamowite przywiązanie. Dlaczego więc nie spróbować? Zrozumiały, jest oczywiście fakt, iż Opiekun może traktować poświęcenie swojego wolnego czasu na aktywizację, czy tez zwykłą rozmowę z podopiecznym jako pracę ,,nadprogramową’’ i nie zawsze uda się zbudować pożądaną relację, jednak zawsze warto podjąć taka próbę. 

Rutyna dopada każdego z nas, w każdym wykonywanym zajęciu, praca Opiekuna jest trudniejsza o tyle, iż opiekun teoretycznie i  praktycznie w pracy mieszka, jednak podjęcia próba zostania partnerem wraz ze swoim podopiecznym może niejednokrotnie zamienić wykonywaną pracę w przyjemność.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia