Poradnik

Pierwsze Święta w Niemczech - wywiad z Opiekunką

Data dodania — 2019-12-06

Tym z Was, którzy ciągle się zastanawiają jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w domu Podopiecznych w Niemczech polecamy przeczytanie wywiadu z Panią  Krystyną, Opiekunką w InterKadra,  która od 8 lat wyjeżdża do opieki i spędziła już nie jedne Święta z Seniorami.  Zachęcamy do lektury! 

 

Interkadra: Jak spędziła Pani pierwsze święta w Niemczech z podopiecznym ?

Pani Krystyna: Bardzo miło. Mieszkanie przygotowane, wysprzątane, udekorowane wspólnie z rodziną Seniora. Żeby uczcić oczekiwanie na święta, obowiązkowo, zgodnie z tradycją, 4 tygodnie wcześniej przygotowaliśmy stroik adwentowy. Kolacja o 17.00, po niej drobne prezenty. Pierwszego dnia Świąt zjedliśmy uroczysty obiad, wspólnie przyrządzony. Drugi dzień upłynął podobnie jak pierwszy, przy stole, a wieczór przed telewizorem.

 

Interkadra: Jak wyglądała kolacja wigilijna z rodziną podopiecznego ? Jakie potrawy pojawiły się na stole?

Pani Krystyna: Stół udekorowałam ja, dano mi wolną rękę. Na stole pojawiły się potrawy takie jak: sałatka kartoflana, parówki na gorąco, szparagi konserwowe owinięte szynką, tradycyjne śledzie z cebulką w oleju, kompot z suszu i rolada z kremem czekoladowym.

 

Interkadra: Czy na kolację wigilijną przygotowywała Pani polskie potrawy tradycyjne ?

Pani Krystyna: Z polskich potraw udało mi się przemycić do menu śledzie z cebulą w oleju i kompot z suszu, który piłam tylko ja. Jeszcze do dziś pamiętam słowa rodziny i ich pozytywne zaskoczenie na moją gotowość do przygotowania bogatszego menu: oh, wird zu viel!

 

Interkadra: Co z tych świąt spędzonych w Niemczech zapadło Pani w pamięć?

Pani Krystyna: Przede wszystkim rodzinna atmosfera. Traktowali mnie jak członka rodziny. Brakowało mi natomiast opłatka przy składaniu życzeń, a także więcej polskich tradycyjnych potraw. Zrekompensowałam to sobie gotując na co dzień polskie obiady.

 

Interkadra: Co chciałaby Pani przekazać wszystkim osobom, które zastanawiają się nad podjęciem pracy w okresie świątecznym ?

Pani Krystyna: Mogę jedynie dać radę: nie porównywać tego czasu ze świętami w domu. Polskie tradycje są inne niż niemieckie. Z biegiem czasu nauczyłam się tego i było mi o wiele lżej w tej pracy. Nie bez znaczenia jest także premia świąteczna.

 
 

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia