Poradnik

Pasje seniora – czyli jakie hobby mają podopieczni

Data dodania — 2019-06-03

Zastanawialiście się kiedyś, jak ważna jest pasja? Prawdopodobnie wie najlepiej o tym każdy, kto opiekuje się starszymi rodzicami lub pracuje w charakterze opiekuna osób starszych. Wciągające hobby to idealny sposób na przyjemne spędzenie czasu. Zajęcie, które wymaga zaangażowania i daje radość, pomaga uatrakcyjnić dłużące się schorowanym ludziom popołudnia.

Główną przeszkodą w odnalezieniu odpowiedniego zainteresowania jest ograniczona mobilność. Poniżej przedstawiamy propozycje kilku pasji, które są najczęściej wybierane przez seniorów. Być może jedna z nich przypadnie Twojemu podopiecznemu do gustu.

Nasz numer jeden to pisanie.

Pisanie nie jest jednoznaczne z układaniem długich powieści lub wierszy. Osoba starsza uchodzi za najbardziej doświadczoną, tak więc najlepiej jest pisać o tym, co się widziało, słyszało, zrozumiało, odnalazło oraz przeżyło. Jak się okazuje, ma to również swoje duże zalety w obszarze zdrowia psychicznego podopiecznego. Seniorzy mają tendencję do częstego zapominania rzeczy oraz ludzi, pisanie natomiast pobudza wyobraźnię, dzięki czemu przypominanie podczas pisania pozwala zachować sprawny umysł.

Czytanie

Czytanie książek to doskonały sposób na odstresowanie się. Jest to czas dla Ciebie, w którym możesz odpocząć od codzienności i chociaż na chwilę zapomnieć o kłopotach i obowiązkach. Czytanie wznieca fantazję oraz kreatywność, a ponadto pozwala nam się rozwijać i pogłębiać wiedzę na rozmaite tematy.

Rękodzieło

Osoby starsze często cierpią z powodu chorób, które mają negatywny wpływ na ich sprawność fizyczną, w tym także na sprawność dłoni. Prace manualne są doskonałym sposobem na ich usprawnienie. Senior może malować, rzeźbić czy haftować. Doskonale sprawdzi się też lepienie z gliny czy masy solnej.

Tworzenie kolekcji

Może to być zbiór znaczków, kartek pocztowych czy pudełek zapałek z całego świata. To nie ma znaczenia – istota kolekcjonowania to frajda czerpana z powiększania zbioru. Trzeba wybrać coś, co do nas przemawia, uczulić rodzinę i znajomych na „wyławianie” interesujących eksponatów, poszperać w Internecie i zostać kolekcjonerem… Jeśli wybór padnie na standardowe, kolekcjonowane przez wiele osób przedmioty, można liczyć na rozwinięte społeczności wymieniające się informacjami o nowych eksponatach i możliwościach nabycia czegoś upragnionego. W przypadku bardzo oryginalnych rzeczy konieczna będzie głębsza eksploracja Internetu. Jedno jest pewne: raz rozpoczęta zbiórka staje się swoistym uzależnieniem, a uwaga skupia się na możliwościach powiększenia swojej kolekcji.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia