Poradnik

Ostern - Święta Wielkanocne w Niemczech

Data dodania — 2010-04-01

  Tradycje i zwyczaje obchodzenia świąt Wielkanocnych różnią się w poszczególnych  krajach. Choć przebieg świąt w Niemczech jest inny niż w Polsce, to odnaleźć można także elementy wspólne. Podobne są symbole świąt takie jak jajka i kolorowe pisanki, będące symbolem życia i odrodzenia oraz zajączek pojawiający się na wielkanocnym stole, najczęściej z czekolady, cukru, ciasta, jak również na wysyłanych do rodziny czy znajomych świątecznych kartkach z życzeniami.

 Bardzo charakterystyczne w Niemczech są świąteczne dekoracje: wielkanocne drzewka lub inaczej "bukiety wielkanocne" czyli gałązki o zielonych listkach udekorowane wiszącymi kolorowymi pisankami lub wydmuszkami. Umieszczane są one w wazonach, na drzewach przed domem, w ogrodach i na balkonach. 

  W przebiegu Wielkiego Tygodnia (die Karwoche) już Wielki Piątek (der Karfreitag) jest dniem wolnym od pracy, podczas którego odbywają się w kościołach nabożeństwa, a po nich spotkania z księdzem podczas których wspólnie spożywany jest symboliczny posiłek składający się w wody, chleba i wina. W tym dniu jednak inaczej niż w Polsce nie ma tradycji zachowywania postu ścisłego .     

  Nieznany jest również zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę (der Karsamstag), w niektórych częściach Niemiec święcony jest natomiast ogień ze świecy paschalnej, zabieranej później do domów i zapalanej podczas spożywania posiłków. Kiedyś bardzo popularnym zwyczajem świątecznym było wspólne rodzinne palenie ogniska świątecznego mającego symbolizować pożegnanie zimy i gotowość na przybycie wiosny, obecnie zwyczaj ten już zanika.  

 Główną tradycją Niedzieli Wielkanocnej (der Ostersonntag)  jest zabawa zwana potocznie szukaniem "zajączka", podczas której dzieci poszukują ukrytych w ogrodzie lub mieszkaniu, małych prezentów, kolorowych jajek czy czekoladowych zajączków. Często umieszczane są one w specjalnie uplecionych gniazdach. Zupełnie nieznany Niemcom jest popularny w naszym kraju śmigus-dyngus i zwyczaj polewania panien wodą w Lany Poniedziałek (der Ostermontag). 

  Wśród potraw spożywanych podczas świąt przez Niemców popularne są podobnie jak u nas: jajka, kiełbasa, babki drożdżowe z rodzynkami, sernik czy owocowe strucle, lecz również mniej kojarzony u nas z Wielkanocą chleb orzechowy, owocowe musli, barania pieczeń oraz biały ser formowany w kształt jaj. 

  Opisując Święta Wielkanocne w Niemczech nie sposób pominąć znane na całym świecie przedstawienie pasyjne jakie odgrywane jest co dziesięć lat w Bawarskiej miejscowości Oberammergau. W przedstawieniu tym, odgrywanym na świeżym powietrzu, które ściąga widzów z różnych części świata biorą udział mieszkańcy miasta. Tradycja ta zachowała się od XVII wieku, kiedy to mieszkańcy zobowiązali się do odgrywania scen z Nowego Testamentu na znak wdzięczności za ocalenie miasta przed epidemią panującej wtedy czarnej dżumy.

  Spędzając święta w Niemczech warto wiedzieć, że sposoby obchodzenia świąt w poszczególnych regionach Niemiec są odmienne i wynikają ze zróżnicowania wyznań w tym kraju. Coraz częściej zdarza się, że pewne kultywowane wcześniej świąteczne zwyczaje zanikają, a część osób decyduje się w tym okresie na krótkie urlopy wyjazdowe lub zwyczajne spędzanie czasu w gronie najbliższych i rodziny. 

Interkadra w liczbach

13
Lat
doświadczenia
13000
Polubień
na Facebooku
20
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia