Poradnik

Opieka nad podopiecznym cierpiącym na nietrzymanie moczu - zmiana pieluchomajtek
W opiece nad osobą z starszą, schorowaną należy uwzględnić problem nietrzymania moczu. Powstaje zatem pytanie: Jak opiekować się osobą z taką dolegliwością?
Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest wsparcie emocjonalne. Osoba cierpiąca na inkontynencję czuje się bardzo skrępowana tym faktem, towarzyszy jej uczucie wstydu i upokorzenia. Pojawienie się problemu nietrzymania moczu u osoby starszej może powodować wycofywanie się z życia społecznego, izolację społeczną, a w konsekwencji nawet depresję. Nie możemy pogłębiać tego stanu, powinniśmy pomóc w zrozumieniu, że jest to częsta dolegliwość u osób starszych, schorowanych i nie ma się czego wstydzić. W pierwszej kolejności powinno się wzmocnić samoocenę takiej osoby. Istnieje wiele sposobów utrzymania wysokiej jakości życia podopiecznych, między innymi zachęcanie ich do opowiadania o swoim stanie, kontrolowanie przyjmowanych płynów czy znajomość dostępnych produktów i sposobów leczenia. Odpowiednia pielęgnacja zredukuje poczucie wstydu, a dostępność produktów pozwoli na utrzymanie dotychczasowego standardu życia oraz dyskrecji.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja osoby z inkontynecją?
Kompleksowe podejście do pielęgnacji pozwala na przełamanie ograniczeń związanych z NTM. Najważniejszym jest dobór odpowiednich produktów. Obecnie na rynku jest mnóstwo kosmetyków do pielęgnacji skóry dla osób borykającym się z tym problemem. Ważne jest odpowiednie oczyszczanie i nawilżenie, pozwalające na odzyskanie elastyczności skóry, a także dobór dobrych produktów chłonnych.
Jest wiele specjalistycznych wkładek i podpasek, odpowiednio dopasowanych do potrzeb zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dla osób chodzących, aktywnych ze średnim lub ciężkim nietrzymaniem moczu, dostępna jest szeroka gama majtek chłonnych. Zakłada się je jak zwykłą bieliznę i pozwalają swobodnie uczestniczyć w życiu społecznym. Dla osób leżących, niesamodzielnych, ze średnim lub ciężkim nietrzymaniem moczu – produktem preferowanym są pieluchomajtki, zapewniające bezpieczeństwo przed przeciekaniem i zdrowie skóry.
Pielęgnacja skóry:
Z wiekiem skóra traci elastyczność, wysusza się i wymaga specjalnej pielęgnacji. Zwłaszcza, jeśli jest narażona na kontakt z moczem lub kałem, co może doprowadzić do powstania stanów zapalnych, a w konsekwencji ran, czy nawet odleżyn. Można temu przeciwdziałać, utrzymując skórę podopiecznego w dobrej kondycji. Dlatego ważne jest, aby po każdej zmianie produktu chłonnego była ona odpowiednio oczyszczona, nawilżona i zabezpieczona.
W aptekach dostępne są specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji ciała, za pomocą których można zadbać o skórę w bardzo delikatny sposób. Środki myjąco‑pielęgnujące powinny mieć właściwości oczyszczające, nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające, a niektóre z nich także kojące, odświeżające, antybakteryjne i zapobiegające swędzeniu.
Można stosować na przykład kremy ochronne z gliceryną, które tworzą skuteczną wodoodporną barierę ochronną przed czynnikami podrażniającymi, idealne dla osób z nietrzymaniem moczu, które potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Takie kremy pomagają zapobiegać uszkodzeniom skóry, zapobiegają podrażnieniom. Dodatkowo warto stosować kremy nawilżające z witaminą E, stworzone do pielęgnacji wysuszonych fragmentów skóry.
Ważnym czynnikiem, o jakim opiekunowie osób z NTM powinni wiedzieć, jest odpowiednia dieta, przy której należy uwzględnić m.in. nieprzyjmowanie płynów na 2 godziny przed udaniem się na spoczynek nocny, całkowite opróżnienie pęcherza po nocnym wypoczynku, zdrowe odżywianie, higienę i ćwiczenia, ustalenie ilości przyjmowanych płynów do 2 litrów na dobę.
Należy również pamiętać o odpowiednim dostosowaniu otoczenia. Polega to m.in. na zorganizowaniu łatwego dostępu do toalety, przystosowanie toalety do stopnia niepełnosprawności lub wykorzystanie krzesła sanitarnego w pobliżu łóżka. Ważne jest również umieszczenie telefonu w okolicy łóżka czy zamontowanie uchwytów ułatwiających podnoszenie się.
Elementem pomocnym jest też zakładanie wygodnego ubrania, łatwego do zdjęcia osobie z inkontynencją.