Poradnik

Opieka nad osobą niewidomą

Data dodania — 2018-07-26

Trudno wyobrazić sobie wykonywanie podstawowych czynności, poznawanie świata czy eksplorowanie go bez jednego z najważniejszych zmysłów jakim jest wzrok. Okazuje się jednak, że osoby z dysfunkcjami w tym zakresie funkcjonują bardzo dobrze, potrafią o siebie zadbać, uczą się oraz pracują zawodowo. To wszystko jest możliwe między innymi dzięki nowoczesnym technologiom, ale także dzięki wsparciu osób trzecich.

Osoby z dysfunkcją wzroku to osoby niewidome, ociemniałe lub słabowidzące. Niewidomi zwykle mają tę niepełnosprawność od urodzenia lub utracili wzrok w bardzo wczesnym dzieciństwie i nie pamiętają wrażeń wzrokowych. Osoby ociemniałe straciły wzrok w późniejszym wieku. Osoby słabowidzące mają trudności z wykonywaniem czynności wzrokowych, mimo iż najczęściej noszą okulary korekcyjne.

Przyczyn dysfunkcji wzrokowych jest mnóstwo. Dysfunkcje te mogą być wynikiem prenatalnych zaburzeń rozwoju, np. niewykształcenia nerwu wzrokowego lub chorób matki. Przyczynę utraty wzroku mogą stanowić także urazy mechaniczne, jaskra, zaćma, choroby siatkówki, a także cukrzyca czy uszkodzenie mózgu.

Opieka nad osobą niewidomą lub słabowidzącą wiąże się z kilkoma specyficznymi ograniczeniami i obowiązkami należy, więc pamiętać o pewnych kwestiach.

Jednym z podstawowych aspektów pracy z osobą niewidomą jest bardzo dobra komunikacja. Dzięki jasno sformułowanym werbalnym komunikatom możemy dać podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Werbalna sygnalizacja dotyczy niemal każdej sfery opieki. To nie tylko rozmowa, ale także poruszanie się w otoczeniu czy informowanie o czynnościach, które aktualnie wykonujemy. Podając podopiecznemu posiłek należy zakomunikować co serwujemy na talerzu i w jaki sposób jest ułożone. Z pomocą tu może przyjść metoda tarczy zegarowej, mówimy np. mięso znajduje się na dwunastej, ziemniaki na trzeciej, a surówka na dziewiątej. Miło będzie także, jeśli opiekun informuje gdzie znajdują się przedmioty z których zwykle korzysta podopieczny, np. szklanka wody czy poduszka, a także o tym kiedy wchodzi i wychodzi z pomieszczenia. Wykonując czynności higieniczne również powinniśmy zapowiadać kolejne działania. Pomoże to uniknąć dyskomfortu, niekontrolowanych odruchów i zaskoczenia. Warto pamiętać także o tym, aby drzwi pomieszczeń w domu nie pozostawały uchylone, może to narazić podopiecznego na urazy. Najlepiej, aby były w pełni otwarte lub zamknięte.

Drugą, poza komunikacją, najważniejszą kwestią jest prowadzenie niewidomej osoby. Często tacy podopieczni wymagają wsparcia osób trzecich. Sprawdzonym i skutecznym sposobem jest prowadzenie pod rękę. Należy pamiętać, że prowadzący zawsze idzie pierwszy. Osoba niewidoma staje z boku, pół kroku za osobą prowadzącą i ujmuje ją za ramię tuż nad łokciem. Sposób ten pozwala na wyczucie jak zachowuje się prowadzący i powtórzenie tych ruchów. Każdą zmianę, czy przeszkodę oczywiście należy sygnalizować werbalnie, dokładnie ją opisując, np. proste schody w górę, wąskie stopnie. W przypadku przeszkód w postaci np. mebli należy dać niewidomemu czas aby spokojnie dotknął i zbadał przedmiot.

Opieka nad osobą niewidomą wiąże się ze specyficznymi metodami działania, jednak najważniejsze jest to, aby tak jak w przypadku każdego innego podopiecznego, wczuć się w potrzeby osoby nad którą sprawujemy opiekę i postępować tak, aby zapewnić jej poczucie komfortu i bezpieczeństwa.


 

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia