Poradnik

Oblicza cukrzycy

Data dodania — 2011-08-23

 

Cukrzyca jest często występującą chorobą o przewlekłym charakterze. Choć towarzyszy ludziom od wieków to w ostatnich kilkudziesięciu latach odnotowywany jest wzrost częstości zachorowań, dlatego zaliczana jest przez lekarzy do grupy chorób cywilizacyjnych (czyli wynikających i związanych z trybem życia). 

Cukrzyca występuje w dwóch typach. Typ 1 (pierwotny) dotyczy ludzi młodych, a nawet dzieci, obejmuje około 10% całej liczby zachorowań. Typ 2 występuje u ludzi dorosłych. To najczęstszy typ cukrzycy, a ponieważ często związany jest z wiekiem powyżej 65 roku życia, nazywany jest również cukrzycą starczą. 

Istotą choroby są zaburzenia procesu przemiany cukru w organizmie wywołane nieprawidłową (zmniejszoną) produkcją przez trzustkę hormonu zwanego insuliną, co wywołuje podwyższone stężenie glukozy we krwi.

 

 

Objawy i przebieg cukrzycy.

Początek choroby może być niezauważalny, cukrzyca przez wiele lat może rozwijać się niepostrzeżenie, bez jakichkolwiek objawów. Zdarza się, że osoby żyją wiele lat bez świadomości występowania choroby.


Do charakterystycznych i zauważalnych objawów w zaawansowanej chorobie należą: 
1. Wzmożona i przewlekła senność. cukrzyca2
2. Ciągłe zmęczenie fizyczne oraz psychiczne. 
3. Chwiejność nastroju. 
4. Spadek wagi ciała (pomimo normalnego apetytu i braku diety). 
5. Zwiększone pragnienie (uczucie suchości w ustach). 
6. Trudności w gojeniu się ran, problemy skórne. 
7. Zaburzenia ostrości widzenia. 

Cukrzyca starcza, rozwija się stopniowo w rezultacie złych nawyków żywieniowych (nieodpowiedniej diety) oraz nieprawidłowego trybu życia (niedostatecznego ruchu i aktywności fizycznej na co dzień). Na powstawanie choroby wpływ mają nadmierna waga ciała, nadciśnienie tętnicze czy wysoki poziom cholesterolu we krwi. Cukrzyca pojawia się również u osób z chorobami trzustki i wątroby. Choroba zaliczana jest również do chorób genetycznych. W około 20% przypadków wśród członków rodziny chorego są osoby również cierpiące na cukrzycę.

 

 

Leczenie.

Leczenie cukrzycy polega obniżaniu podwyższonego cukru odpowiednimi środkami farmakologicznymi. Konieczna jest stała kontrola i pomiar poziomu cukru we krwi (pobieranej najczęściej z opuszka palca lub płatków usznych) przy pomocy urządzenia zwanego glukometrem.
Uzupełnianie braku insuliny w organizmie wykonuje się poprzez podskórne zastrzyki (do kilku razy w ciągu doby). Nie jest to zabieg trudny, chory może je wykonywać samodzielnie poprzez odpowiednie służące tego strzykawki przypominające swoim wyglądem długopis nazywane penami insulinowymi. 
Ogromne znaczenie dla przebiegu choroby ma również odpowiednio zbilansowana dieta, o małej ilości tłuszczów oraz cukru, regularne spożywanie posiłków a także zdecydowane ograniczenie spożywania alkoholu. 
cukrzycaNieprzestrzeganie wskazówek medycznych może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, do których należą: uszkodzenie narządów wewnętrznych (np. nerek), układu nerwowego, narządu wzroku czy zawału serca. 
Stan niedocukrzenia (hipoglikemii) jest niezwykle groźny dla życia, podczas którego chory odczuwa silne osłabienie, występuje nadmierne pocenie się, rozszerzenie źrenic, a także drżenie ciała i może prowadzić do utraty przytomności określanej fachowo jako wstrząs hipoglikemiczny. 
Bardzo niebezpieczna jest również śpiączka cukrzycowa, która jest konsekwencją dłuższego niedoboru bądź też nadmiaru insuliny. Stan ten wymaga szybkiej hospitalizacji. 
Podczas opieki nad osobą starszą chorą na cukrzycę poza kontrolą poziomu cukru we krwi ważne jest również zapobieganie jakimkolwiek uciskom stóp chorego (takim jak ciasne obuwie, skarpetki). Ze względu na zaburzenia krążenia prowadzić one mogą do infekcji skórnych i owrzodzeń zwanych zespołem stopy cukrzycowej. Jest to trudne do leczenia schorzenie, mogące prowadzić do amputacji. 
Jak podkreślają lekarze, odpowiednie dostosowanie się i przestrzeganie zaleceń lekarskich pozwala skutecznie zapobiec niebezpiecznym powikłaniom choroby.

Interkadra w liczbach

11
Lat
doświadczenia
10000
Polubień
na Facebooku
20
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia