Poradnik

Jazda samochodem w Niemczech
Jakie dokumenty?
Po niemieckich drogach możesz poruszać się na podstawie polskiego prawa jazdy oraz polskiego ubezpieczenia OC.
Ograniczenia prędkości i zwyczaje na drodze
Niezależnie od tego, czy jedziesz do pracy, czy poruszasz się autem dostępnym na zleceniu, warto poznać najważniejsze obowiązkami i przepisy ruchu drogowego w Niemczech, bo to się opłaca! Mandaty są bowiem bardzo wysokie i osiągają nawet kilka tysięcy złotych.
Na niemieckich autostradach nie obowiązuje ograniczenie prędkości, istnieje jedynie prędkość zalecana, która wynosi 130 km/h. W terenie zabudowanym, podobnie jak w Polsce, poruszaj się z maksymalną prędkością 50 km/h. Na drogach ekspresowych -130 km/h, a na pozostałych drogach do 100 km/h. Oczywiście w każdej sytuacji zwracaj uwagę na znaki, które mogą stanowić inaczej i stosuj się do nich.
Mimo, że na autostradzie nie obowiązuje ograniczenie prędkości, to można zostać ukaranym za inne zachowania, takie jak długotrwała jazda lewym pasem czy zajeżdżanie lub blokowanie drogi. Niemcy cenią sobie kulturę jazdy, więc trzeba się liczyć z tym, że każde nieuprzejme zachowanie może zostać zgłoszone na policję.
Różnicą, która może sprawić trudność polskim kierowcom jest przepis dotyczący odwołania zakazu. W Niemczech znaki nie są odwoływane przez skrzyżowanie, zawsze trzeba poczekać na znak „koniec zakazu”.
Niemieckie przepisy nie pozwalają parkować na chodnikach oraz po lewej stronie drogi. Parkowanie jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych i odpowiednio oznakowanych, bądź na jezdni po jej prawej stronie. Strefy parkowania oznaczone są, tak jak w Polsce, niebieskimi znakami z biała literą „P”.
Obowiązki kierowcy i wyposażenie samochodu
Przede wszystkim na niemieckich drogach nie ma obowiązku włączania świateł mijania w ciągu dnia – chyba, że przejeżdżasz przez tunel.
Jadąc do większych niemieckich miast trzeba pamiętać o specjalnej naklejce ekologicznej. Jej kolor wskazuje poziom zanieczyszczenia jaki powoduje samochód. Wjazd do tak zwanych stref ekologicznych (UmweltZONE) w centrach miast jest dozwolony tylko w przypadku pojazdów, które zanieczyszczają powietrze w niewielkim stopniu. Strefy ekologiczne wprowadzono na przykład w Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Frankfurcie i innych miastach, których lista wydłuża się z każdym rokiem.
Co oprócz naklejki powinno znajdować się w Twoim aucie?
Tu także mamy różnice i podobieństwa. Obowiązkowa, podobnie jak w Polsce, jest gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa, którą musisz założyć kiedy opuszczasz samochód na poboczu. Obowiązkowe w Niemczech jest posiadanie apteczki, której nie wymaga polski Kodeks Drogowy. Oprócz tego na wyposażeniu auta powinny się znajdować: zapasowy komplet żarówki i gumowe rękawice.
Alkohol
W Niemczech kierowcy, którzy mają uprawnienia dłużej niż dwa lata, mogą mieć do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za prowadzenie pojazdu z większą ilością promili grozi mandat od 250 do 3000 EUR.