Poradnik

Jak zorganizować czas wolny seniorom – gry i zabawy

Data dodania — 2019-03-22

Organizacja czasu wolnego dla seniorów jest bardzo ważna i odgrywa istotną rolę. Często brakuje nam pomysłów na to, co senior mógłby robić, jak zorganizować mu czas wolny w ciekawy i kreatywny sposób, tak, aby czerpał z tego radość i przyjemność. Czas wolny jest istotny dla samopoczucia seniora. Wybrane aktywności i zajęcia powinny być dobrane do jego możliwości, stanu zdrowia, zainteresowań, przyzwyczajeń i nawyków. Poniżej przedstawiamy propozycje, z których można skorzystać. Są to m.in. aktywności, gry i zabawy dla seniorów.

1. Dbanie o ruch na świeżym powietrzu: wychodzenie z domu, liczne spacery, nordic walking, proste ćwiczenia gimnastyczne, rozciągania, skłony, wymachy, modne obecnie siłownie plenerowe.

2. Aktywność czynna: wyjście do kina, do muzeum, do teatru, na koncert, do filharmonii, do biblioteki, księgarni, kawiarni, restauracji, udział w ciekawych wydarzeniach artystycznych, zapisanie się na różnego rodzaju zajęcia, wystawy sztuki itp. Zabieranie i organizowanie wycieczek oraz zwiedzanie różnych miejsc.

3. Zajęcia w domu: seniorzy bardzo lubią też rozwiązywać różnego rodzaju krzyżówki i łamigłówki. Dobrą rozrywkę stanowią gry planszowe, które są wspaniałym zajęciem na dłuższą chwilę. Osoby starsze bardzo chętnie oglądają rodzinne albumy i opowiadają o swoich bliskich. Warto poświęcić swoją uwagę i wysłuchać tych historii, gdyż to pozwoli nam bliżej poznać podopiecznego. Popularną formą rozrywki jest też słuchanie muzyki i oglądanie telewizji. Należy jednak pamiętać, że ta ostatnia czynność nie powinna zdominować czasu seniora. Można sięgnąć po chińczyka, warcaby czy domino.

4. Utrzymywanie kontaktu ze swoimi znajomymi i bliskimi w podobnym wieku: postarajmy się zachęcić naszego podopiecznego do spotkań, wspólnych podwieczorków z kawą i ciastkiem albo innych preferowanych rozrywek. Jeśli osoba starsza ma niewielu znajomych, z pomocą ponownie przyjść mogą nam lokalne kluby seniora, biblioteki, uniwersytety trzeciego wieku czy parafie. Wszystkie te instytucje bardzo często organizują wykłady, warsztaty lub spotkania przeznaczone dla osób w interesującej nas grupie wiekowej. Weźmy pod uwagę aktualną ofertę takich podmiotów i zaproponujmy naszemu podopiecznemu udział w różnych typach rozrywki.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia