Poradnik

Jak zachować się w przypadku śmierci podopiecznego?

Data dodania — 2018-08-24

Nie można zaprzeczyć, że pracy Opiekunki osoby starszej towarzyszy pewna misja. Przez wzgląd na specyfikę tej pracy Opiekunka zajmując się Seniorem, pomaga mu w codziennych czynnościach, spędza z nim czas, wykazuje zaangażowanie i troskę, niejednokrotnie staje się najbliższą mu osobą. Buduje się specyficzna więź, u której podstaw leży potrzeba niesienia pomocy oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i godności.

Bardzo trudnym przeżyciem staje się więc śmierć podopiecznego. Sposób obchodzenia się z tematem śmierci w dużej mierze zależy od osobistych doświadczeń każdego człowieka. Na co dzień spotykamy się z zagadnieniem utraty życia w filmach, grach komputerowych, co nie daje odzwierciedlenia rzeczywistości. Konfrontacja wykreowanej w ten sposób śmierci ze stratą kogoś bliskiego może budzić lęk, zazwyczaj nie dopuszczamy do siebie myśli, że ktoś z najbliższego otoczenia mógłby umrzeć, jednocześnie zdając sobie sprawę, że każdy jest równy wobec śmierci.

Śmierć podopiecznego może przyjść nagle, po długiej chorobie, może stanowić pewien proces. Głównym zadaniem Opiekunki w takiej okoliczności jest zachowanie spokoju, opanowanie, dzięki czemu na pewno łatwiej będzie poradzić sobie z towarzyszącym smutkiem, poczuciem bezradności i niesprawiedliwości. Te same emocje, niejednokrotnie spotęgowane w swojej sile, będą dotykać rodzinę podopiecznego, przez co komunikacja z nimi może być utrudniona. Opanowanie to najlepszy gest, jaki Opiekunka może podarować w takich chwilach rodzinie zmarłego podopiecznego jak i jemu samemu.

Opiekunka nie może dopuszczać do siebie negatywnych emocji, takich jak poczucie winy, trzeba pozwolić odejść podopiecznemu z godnością, zachowując w pamięci pięknie wspomnienia.

Śmierć podopiecznego to niewątpliwie jeden z trudniejszych aspektów w pracy Opiekunki. Na pewno po takim przeżyciu potrzeba czasu, by wrócić do normalnego funkcjonowania i uciszyć powstałe emocje.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia