Poradnik

Jak Opiekun/ka powinna dbać o własne zdrowie na wyjeździe?
Praca Opiekuna/ki osób starszych wiąże się z codziennymi obowiązkami, które wymagają dużych nakładów sił, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak Opiekunowie powinni dbać o swoje zdrowie, bo niezaprzeczalnie jest to ważna sprawa. Istotną kwestią podczas wykonywania tej pracy jest regeneracja sił - codzienna, często całodobowa opieka nad podopiecznym jest bardzo wyczerpująca. Należy zatem zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych punktów, wokół których należy skupić naszą uwagę.
Po pierwsze woda – w każdej pracy nie możemy zapominać o nawadnianiu naszego organizmu. Przypominamy, że dziennie powinniśmy wypijać ok. 1,5 litra wody, a w okresach letnich jeszcze więcej. Osoby starsze zapominają o tym. Wynika to między innymi z tego, że w pewnym wieku nie działa już prawidłowo naturalny odruch regulujący nawodnienie, czyli po prostu pragnienie. Dlatego, jeśli pojawiają się zawroty czy bóle głowy, mogą one świadczyć o odwodnieniu naszego organizmu.
Po drugie zbilansowana dieta – pracując jako Opiekun często zapominamy o regularności przyjmowania posiłków, bowiem własny tryb życia dostosowujemy do podopiecznego i brakuje nam czasu dla siebie. Jeśli jednak jesteśmy w stanie, jedzmy 3-5 razy dziennie, a przy przygotowaniu posiłków bierzmy pod uwagę to, aby zawierały one niezbędne organizmowi witaminy i minerały.
Po trzecie ruch - w pracy Opiekuna bardzo ważny jest ten czynnik, bowiem im więcej my mamy sił, tym częściej chcemy aktywizować naszego podopiecznego. Zachęcamy do spacerów, które pozwalają na złapanie oddechu i pomagają w utrzymaniu naszych stawów i kości w dobrym stanie. Jeśli mamy czas, rano warto wykonać kilku prostych ćwiczeń rozluźniających czy rozciągających. Dzięki temu jesteśmy mniej narażeni na uraz podczas pracy i utrzymujemy nasze ciało w dobrej formie.
Po czwarte, zadbaj o swoje samopoczucie. Wiadomo, że codzienne stykanie się z cierpieniem innych i ich chorobami może wywołać u nas stany depresyjne, ogólne zmęczenie. W takich chwilach dobrze jest porozmawiać z bliską osobą przez telefon, skype'a, czy chwilę poświęcić temu, co lubimy np. poczytać książkę, porobić na drutach czy posłuchać muzyki.
Jeśli jednak niepokoją Cię jakieś symptomy, nie ignoruj ich, nie odkładaj na później. Dzięki legalności zatrudnienia masz gwarancję posiadania karty EKUZ, dzięki której możesz korzystać w nagłych przypadkach z niemieckiej opieki medycznej.
Praca Opiekuna to często praca w systemie 2 na 2 - to znaczy dwa miesiące pracy w Niemczech i dwa miesiące pobytu w Polsce. Warto zatem dobrze wykorzystać ten czas pobytu w domu, odpocząć i spędzić ten czas z bliskimi. Dobrze jest również pomyśleć o badaniach profilaktycznych, skontrolować swój stan zdrowia, by ewentualnie prawidłowo zareagować i by w pełni sił wrócić do pracy.