Poradnik

Jak InterKadra obchodziła Międzynarodowy Dzień Osób Starszych?

Data dodania — 2018-10-09

Jak co roku 1 października obchodzony był w Polsce Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji zespół Interkadry przyłączył się do obchodów, a w jaki sposób – dowiecie się Państwo z dalszej części artykułu J

Wiele naszych oddziałów zaangażowało się w aktywne spędzenie tego dnia, stąd pomysł na wzięcie udziału w ciekawych inicjatywach na rzecz właśnie osób starszych. Prelekcje, wizyty u seniorów – to jedynie przykłady działań podjętych przez rekruterów. Ten dzień był pełen wzruszeń i pozytywnych emocji zarówno ze strony seniorów, jak i naszego zespołu.

Pierwsze wydarzenie, o którym postanowiliśmy wspomnieć, to udział Ewy z Centrum Rekrutacyjnego w Gdańsku w zajęciach sportowych ,,Pilates dla Seniorów”. Dzięki nim mogła się przekonać, że współczesny senior nie jest osobą zmęczoną, siedzącą tylko w zaciszu domowym, ale pełnym energii, aktywnym człowiekiem. Dla nich typowy piątek, piątunio jest każdego dnia – są nie tylko sprawni fizycznie, ale i zarażają swoim entuzjazmem innych. Zapraszają chętnie do uczestnictwa w kolejnych zajęciach. My również zachęcamy do wzięcia aktywnego udziału w tej inicjatywie.

Alicja i Klaudia zdecydowały się spędzić ten dzień na obserwowaniu pracy z seniorami w ramach jednodniowego wolontariatu. Pierwsza z nich odwiedziła Dom Pomocy Społecznej ,,Zielony Taras” w Koszalinie, gdzie przebywa kilkudziesięciu podopiecznych powyżej 80. roku życia ze sprzężoną wielochorobowością (silna demencja, alzheimer agresywny, parkinson, udar częściowy ciała, cewnik, stomia). Większość seniorów ma problemy z poruszaniem się, ale chętnie uczestniczą w zajęciach związanych z wysiłkiem umysłowym. Tego dnia również odwiedziła podopiecznych fryzjerka, z której usług skorzystali, a także uczestniczyli w zorganizowanym koncercie ,,Lata 20. i 30.”. Przy muzyce Ala wręczyła podopiecznym kosz owoców i podkreśliła, że podopieczni mogą liczyć na wsparcie Interkadry. Nasza konsultantka Klaudia odwiedziła podobną placówkę w Poznaniu. Została ona niesamowicie ciepło przywitana przez podopiecznych, którzy przez kilka godzin opowiadali o swoich czasach młodości, historii sprzed lat. Chętnie oprowadzali ją po całym ośrodku, pokazywali swoje pokoje i – co najważniejsze – zdjęcia swoich bliskich. Nie brakowało wzruszeń, ale i wysiłku fizycznego – gimnastyka to podstawowy element każdego dnia. Klaudii jednak najbardziej podobał się czas wolny i wydzieranki – każdy otrzymał szablon i papier kolorowy, a cała zabawa polegała na wydzieraniu ulubionych kolorów i przyklejaniu według szablonu oraz własnych upodobań.

Z ciekawością też zerkamy na relację z naszego szczecińskiego Centrum Rekrutacyjnego. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych rekruterki zorganizowały prelekcję dotyczącą aktywizacji funkcji poznawczych u osób starszych. Podopieczni, z którymi pracują nasi opiekunowie, często cierpią na zaburzenia funkcji poznawczych. Funkcje poznawcze odpowiedzialne są za zdobywanie i przetwarzanie informacji z otoczenia. Ich osłabienie znacząco obniża jakość życia podopiecznych: powoduje trudności m.in. z pamięcią, uwagą, myśleniem i odbiorem bodźców sensorycznych (wzrokowych czy słuchowych). W przypadku schorzeń somatycznych, na które w większości cierpią podopieczni, często największą uwagę zwraca się na powrót do sprawności fizycznej, nierzadko pomijając rolę rehabilitacji funkcji psychicznych.

Słuchacze przy słodkim poczęstunku zapoznali się z metodami aktywizacji seniorów oraz samodzielnie wykonali niektóre zadania. Uczestnicy otrzymali także skrypt z przykładowymi ćwiczeniami oraz firmowe gadżety. Bardzo cieszy nas zainteresowanie prelekcją oraz fakt, że panie z ochotą dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z tematem.

Pamiętaliśmy również o tych najuboższych seniorach, którzy znajdują się pod opieką miejskich domów pomocy społecznej. Przekazaliśmy paczki na rzecz osób niepełnosprawnych i ubogich wytypowanych przez Caritas oraz inne stowarzyszenia. Pamiętać jednak o nich należy nie tylko od święta, ale także każdego dnia, ponieważ liczą oni na nas, na nasz gest i wsparcie.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia