Poradnik

Jak i o czym rozmawiać z podopiecznym?

Data dodania — 2019-04-05

Komunikacja z podopiecznym, zaraz za codzienną pielęgnacją, przygotowywaniem posiłków czy sprzątaniem jest jednym z najważniejszych czynników. Nie ulega wątpliwości, że skutecznym narzędziem ku zapewnieniu dobrego samopoczucia, czy po prostu lepszego humoru u podopiecznego jest miła rozmowa. Konwersacja ze starszą osobą wymaga od nas dużej cierpliwości i uwagi, na każdą rozmowę musimy więc dużo czasu. Podopieczny niejednokrotnie jest spragniony kontaktu, chociażby z racji, iż opiekunka czy opiekun jest jedyną osobą z która spędza czas. Dość uciążliwe mogą okazać się pojawiające u osoby w podeszłym wieku problemy ze słuchem, trzeba w takich sytuacjach pamiętać, iż osoby schorowane lub osłabione nie mają szansy na swobodną komunikacje, co może być przyczyną wprawienia takiej osoby w zły nastrój lub może ją stresować. Opiekunowie muszą ze swojej strony dokładać wszelkich starań, żeby rozmowy nie były źródłem dodatkowego stresu.

Rozmowa z osobą starszą , ze względu chociażby właśnie na wiek i schorzenia jakie te osoby dotykają może być zdecydowanie mniej interesując,  niż ludźmi w pełni sił. Podopieczni często skupiają się na błahych sprawach, nie rozumieją przekazu jaki chcielibyśmy przekazać, bądź mają zupełny inny obraz rzeczywistości. Musimy jednak pamiętać, że pomimo wszystko, choćby najbardziej nas taka rozmowa nudziła, czy nawet nie miała sensu nie możemy tego okazywać. Opiekunowie muszą donosić starań, żeby w żadnym wypadku nie okazywać znudzenia czy poirytowania. Komfort rozmowy osobie starszej jest bardzo potrzebny, niejednokrotnie jest to jedyna forma rozrywki na jaką osoba starsza może sobie pozwolić

Najczęstszymi tematami rozmów z osobami starszymi są wspomnienia, rozmowy o dzieciach, rodzinie czy doświadczeniach życiowych, warto poświęcić każdego dnia na wysłuchanie, czasem nawet dyskusję  z seniorem, takie osoby potrzebują atencji i samo nawet wysłuchanie, tego co ma do przekazania, sprawia im przyjemność. Opiekunowie muszą pamiętać, ze rozmowa jest również formą aktywizacji, okazanie zainteresowania tematami dla seniora ważnymi daje podopiecznemu poczucie akceptacji. Warto każdego dnia zadbać o zainteresowanie samopoczuciem, krótka rozmowa nawet o tym jak minęła noc wzbudzi w osobie starszej lepszy nastrój. Rozmowa to samoistne budowanie relacji, dobre stosunki w przypadku osób mieszkających pod jednym dachem są bardzo ważne, dlatego warto zadbać o to od samego początku. Pamiętajmy, ze podczas rozmów możemy też poznać ciekawe historie ludzi, którzy mają duże doświadczenia życiowe, którym mogą się nawet podzielić z opiekunem.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia