Poradnik

Higiena osób starszych

Data dodania — 2011-09-23

      Dbanie o codzienną higienę osób, u których organizm wszedł już w proces starzenia się, jest nieodłącznym elementem życia każdego seniora.

      Higiena osobista u osób starszych polega na zadbaniu o sferę psychiczną jak i fizyczną. Jedno jest połączone z drugim. Komfort fizyczny przekłada się na komfort psychiczny.

     Jednym z najważniejszych aspektów codziennej higieny jest mycie ciała przynajmniej dwa razy na dobę. Jeśli zachodzi taka konieczność (np. przy problemach z układem moczowym) częstotliwość wykonywania tej czynność należy odpowiednio zwiększać. Osoby, które skarżą się na dolegliwości związane z pęcherzem powinny zwrócić szczególną uwagę na miejsca intymne, które są narażone na infekcję.

      Gdy zachodzi taka potrzeba Opiekunka powinna pomóc seniorowi w dbaniu o higienę. Pomoże to zniwelować stres jakiego doświadczają seniorzy w procesie starzenia się.

 

opieka_nad_osobami_starszymi_przybory_domowe

 

      Sposoby mające na celu profilaktykę dbania o higienę są w każdym wieku podobne. Jedynie co je odróżnia to fakt występowania u seniora chorób, które mogą się wiązać z naturalnym procesem starzenia się organizmu.

      Trzeba również zaznaczyć, że nieco inaczej dba się o higienę osoby, która jest sprawna ruchowo od tej, która leży. Co najmniej dwa razy dziennie należy szczególnie zadbać o najbardziej newralgiczne części ciała. Ręce, pachy czy krocze to miejsca najbardziej podatne na podrażnienia.

U osób, które leżą, oprócz codziennej higieny, należy również zadbać o to, by nie pojawiły się odleżyny.

      Wspomniane dolegliwości mogą się objawiać na różne sposoby, jednak najczęściej występującym są problemy ze strony układu moczowego. Są one naturalnym następstwem procesu starzenia się. Osłabienie mięśni, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu znacznie pogarsza komfort życia osoby w podeszłym wieku.

      Pielucho - majtki, specjalne podpaski lub podkłady powinny się znaleźć w podstawowym wyposażeniu akcesoriów higienicznych seniora. Warto zaznaczyć, że osoba w podeszłym wieku może czuć się skrępowana, jeśli zaistnieje konieczność używania pielucho-majtek, ale poprzez rozmowę należy uświadomić, że używanie tego typu akcesoriów znacznie poprawi komfort ich życia.

Interkadra w liczbach

13
Lat
doświadczenia
13000
Polubień
na Facebooku
20
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia