Poradnik

Hausarzt– lekarz pierwszego kontaktu w Niemczech
Wybierając się w podróż, czy w celach zarobkowych do Niemiec warto sprawdzić przed wyjazdem, jakie są możliwości i warunki korzystania z opieki medycznej w tym kraju. Wyjeżdżając legalnie przez firmę, mają Państwo gwarancję, że takie informacje, jak postępować i gdzie się udać w przypadku nagłej potrzeby kontaktu z lekarzem rodzinnym zostaną udzielone, a formalności związane z ubezpieczeniem i wyrobieniem pracowniczej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego zostaną zorganizowane.
Warto przypomnieć, że posiadanie ważnej karty EKUZ uprawnia do skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w razie nagłego wypadku lub zachorowania. Należy jednak pamiętać, że EKUZ gwarantuje bezpłatne leczenie tylko w placówkach, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ, czyli w tych, które oferują publiczną służbę zdrowia. Listę takich placówek można otrzymać w każdej lokalnej kasie (Krankenkasse). W większości miejscowości w Niemczech stacjonuje kilkunastu lekarzy, którzy mają podpisaną umowę z kasą chorych i którzy przyjmą pacjenta w ramach jego ubezpieczenia.
Niemieckie Kasy Chorych:
- Algemeine Ortskrankenkassen AOK
- Betriebskrankenkassen BKK
- Innungskrankenkassen IKK
- Knappschaft
- Ersatzkassen
Kim właściwie jest Hausarzt?
W przypadku pierwszych sygnałów, że coś nam dolega, a nasze zdrowie i samopoczucie szwankuje pierwszy kontakt powinien nastąpić z lekarzem rodzinnym. Jest to osoba z ogólnym wykształceniem medycznym. To ona ocenia i wybiera rodzaj leczenia, a następnie kieruje do odpowiedniego specjalisty. Taka wizyta u lekarza rodzinnego ma głównie na celu uzyskanie skierowania do lekarza specjalisty.