Poradnik

Głuchota u osób starszych

Data dodania — 2011-09-28

Głuchota starcza –to pojęcie nie oznacza natychmiastowej utraty zmysłu słuchu. Jest to proces długotrwały i powoduje powolne i stopniowe pogarszanie słuchu. Choroba może dotyczyć zarówno jednego jak i obojga uszu. W początkowym stadium, chorzy zaczynają mieć problemy ze słyszeniem dźwięków o wysokich częstotliwościach, a z czasem dochodzi do utraty zdolności słyszenia tonów o średnich częstotliwościach, czyli dźwięków słyszanych z ust innego człowieka. Taki poziom choroby znacznie utrudnia rozmowę z chorym. Pojawiają się uciążliwe szumy w uszach, a czasem zawroty głowy spowodowane zmianami naczyniowymi. Uszkodzenie słuchu rozwija się stopniowo, często na przełomie kilku lat.

Dokładna przyczyna głuchoty starczej nie jest znana. Ślimak, jaki znajduje się w uchu wewnętrznym, zawiera komórki, które zmieniają dźwięk w sygnały nerwowe i przekazują je do mózgu. Podczas głuchoty starczej, przypuszcza się, że komórki nerwowe są uszkodzone i nie wykonują swojej pracy prawidłowo, przez co słuch się pogarsza. Przyczyną choroby są zmiany w narządzie słuchu, do których dochodzi w wyniku starzenia się organizmu. Pierwsze objawy rozpoczynają się zwykle w 3-4 dekadzie życia. Wraz z wiekiem dochodzi do zmian zarówno w uchu zewnętrznym, środkowym (degeneracja stawów miedzy kosteczkami słuchowymi) i wewnętrznym. Jednak jedynie te ostatnie są odpowiedzialne za starcze upośledzenie słuchu

 

 

niemcy_opiekunka_posilki

Można wyróżnić 4 typy głuchoty starczej:

 

· sensoryczna – powstaje jako skutek zmian zanikowych narządu Cortiego (rozumienie mowy nieupośledzone),

· nerwowa – przyczyna jest zanik komórek nerwowych ślimaka (typowo występują zaburzenie rozumienia mowy),

· metaboliczna i mechaniczna – spowodowane zaburzeniem funkcji tzw. prążka naczyniowego, co przekłada się na nieprawidłowy skład endolimfy i zaburzenia w funkcjonowaniu narządu Cortiego.

Powyższe typy rzadko występują pojedynczo, zwykle choroba składa się z ich kombinacji. Najprawdopodobniej za ubytek słuchu w głuchocie starczej odpowiedzialne są też zmiany w nerwowej drodze słuchowej oraz w mózgu, a dokładnie w płacie skroniowym, gdzie znajduje się ośrodek słuchu.

Interkadra w liczbach

13
Lat
doświadczenia
13000
Polubień
na Facebooku
20
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia