Poradnik

Fakty i mity na temat pracy w opiece w Niemczech
Społeczeństwa europejskie się starzeją, w związku z tym zawód opiekuna osób starszych staje się coraz bardziej popularny. Seniorzy najczęściej potrzebują pomocy w zmaganiu się z trudnościami charakterystycznymi dla swojego wieku i stanu fizycznego. Jeśli do tego dojdą choroby, pomoc taka staje się nieodzowna.
Często jest też tak, że to nie choroba, czy niedomagania seniora decydują o tym, że rodzina decyduje się na wynajęcie opiekunki dla swoich rodziców lub dziadków. Potrzebują oni po prostu towarzystwa, aby jesień życia nie była nacechowana samotnością. Nie zawsze dzieci mogą się takiej opieki podjąć. Poza tym w Europie Zachodniej powierzanie opieki nad starszymi rodzicami czy dziadkami jest normalną koleją rzeczy i dowodem dbałości o nich. Seniorzy zaś nie oczekują wcale od dzieci tego, że te będą ich doglądać osobiście non stop. To, co dla wielu Polaków wydaje się być egoistycznym podejściem do rodziców i dziadków, dla społeczeństw zachodnich jest po prostu właściwą formą zabezpieczenia seniorom godnej opieki i towarzystwa.
W efekcie wiele Polek i Polaków jest zainteresowanych tą pracą. Kuszące są relatywnie wysokie zarobki. Jednocześnie w sieci można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji na temat pracy opiekuna osób starszych. Rozprawmy się teraz z niektórymi z nich.
FAKT: Można dużo zarobić!
Miesięczne wynagrodzenie wynosi nawet 1500 euro miesięcznie. I jest to netto, tzw. „na rękę”. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że opiekunka/ opiekun nie płacą za zamieszkanie czy wyżywienie, to możemy uznać, że są to naprawdę dobre pieniądze. Do tego dochodzą bonusy, premie. W InterKadra opiekunki mogą też liczyć na wysokie składki ZUS i dodatkowe ubezpieczenie. Finansowo jest to na pewno bardzo atrakcyjna oferta!