Poradnik

Czy naprawdę warto mieć prawo jazdy?
Prawo jazdy to większa swoboda
Dotyczy to w szczególności osób, które nie mieszkają w dużych aglomeracjach, z bardzo dobrze działającą komunikacją miejską. Mieszkanie poza miastem powoduje, że samochód staje się nieodzowny. Dzięki niemu możemy mieć łatwiejszy dojazd do miasta, niezależnie od rozkładu jazdy publicznych środków komunikacji, takich jak PKP czy PKS. Kiedy mieszkamy z dala od szpitala czy przychodni, w sytuacji nagłego zachorowania posiadanie prawa jazdy może uratować życie lub zdrowie komuś z naszych bliskich lub nam samym.
Prawo jazdy to niezależność
Dawniej w gospodarstwach domowych to mężczyźni posiadali te niemalże magiczne umiejętności, a co za tym idzie – uprawnienia do kierowania pojazdem. To oni zasiadali za kierownicami swych aut i wozili swoje wybranki, pociechy i teściowe do pracy, przedszkola, szkoły czy do przychodni. Dzisiaj zupełnie się to zmieniło. Panowie mają możliwość pełnienia innych ważnych funkcji w rodzinie, a panie kierują samochodami same, pamiętając o odwiezieniu pociech do placówek edukacyjnych i zrobieniu po drodze zakupów, zarówno w markecie spożywczym, jak i galerii handlowej, oferującej buty, ubrania, kosmetyki itd.
Twoje prawo jazdy pomaga innym
Posiadanie prawa jazdy pozwala na kierowanie pojazdem w szczególnych sytuacjach – kiedy inni kierowcy są nietrzeźwi, kiedy innego kierowcę trzeba nagle zawieźć do przychodni lub szpitala. Czasem można pomóc koledze czy koleżance w załatwieniu pilnej sprawy w mieście, odebrać dziecko znajomego z przedszkola czy szkoły. Na pewno będzie można wtedy liczyć na przysługę ze strony tej osoby.
Podróże, wakacje
Każdy kto lubi wycieczki samochodem poza miasto, jeździ autem na wakacje, doskonale wie, jak cenni są pasażerowie z uprawnieniami – szczególnie w przypadku dalszych podróży. Im więcej uczestników wycieczki ma prawo jazdy, tym bardziej zwiększa się potencjalny zasięg podróży. A podobno podróże kształcą.
I wreszcie bardzo ważna kwestia: prawo jazdy w pracy!
Z punktu widzenia agencji pośrednictwa pracy odpowiedź jest oczywista: tak, warto mieć prawo jazdy. Pracodawcy bardzo często oczekują od kandydatów posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdów. I nie mówimy tu jedynie o posadach kierowców.
Wiadomo, że praca na stanowisku przedstawiciela handlowego, przedstawiciela medycznego, merchandisera wymaga od pracownika umiejętności prowadzenia samochodu i posiadania stosownych do tego uprawnień. Jakie inne zawody mogą tego wymagać? Paradoksalnie nawet stanowisko typowo administracyjne (sekretarskie czy asystenckie) często wiąże się z koniecznością posiadania prawa jazdy. Czasem istnieje bowiem konieczność pojechania np. do drukarni czy do urzędu po jakieś materiały. Niekiedy stanowiska te związane są też z częstymi podróżami, które nie zawsze odbywają się drogą kolejową czy lotniczą. Zapewne moglibyśmy sporządzić całą listę czynności zawodowych, w przypadku których posiadanie prawa jazdy jest niezbędne.
Niejednokrotnie osoby opiekujące się dziećmi czy osobami starszymi pytane są o to, czy dysponują prawem jazdy. Jest ono przydatne w sytuacji, kiedy trzeba zawieźć dzieci do szkoły lub na zajęcia pozalekcyjne, a w przypadku zajmowania się osobami starszymi staje się niezbędne, by móc zawieźć podopiecznego na badania lekarskie czy odebrać dla niego lekarstwa z apteki. Prawo jazdy naprawdę zwiększa kwalifikacje kandydata i polepsza jego sytuację na rynku pracy.
Co istotne, jeśli pracodawca w swoim ogłoszeniu rekrutacyjnym podaje posiadanie tych uprawnień jako warunek konieczny, nigdy nie próbujmy go okłamać. Kłamstwo, jak wiemy, ma krótkie nogi. Pracę otrzymaną na fali kłamstwa można stracić równie szybko, jak się ją otrzymało.
Jeśli problemem w uzyskaniu prawa jazdy są finanse, należy poszukać szkoły nauki jazdy oferującej możliwość płatności w ratach. Zainwestowanie w tę umiejętność z pewnością się opłaca!
A zatem szerokiej drogi!