Poradnik

Co land to obyczaj, czyli Wielkanoc w Niemczech

Data dodania — 2018-03-22

Zbliżają się Święta Wielkanocne, które należą do najważniejszych świąt w roku. Są one obchodzone zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Nie przebiegają jednak wszędzie tak samo, a różnic jest kilka w zależności od landu, w którym się znajdujemy. Zajrzeliśmy do naszych podopiecznych i dowiemy się, jak oni spędzają ten czas i z jakimi tradycjami się spotkali.

Niemcy to kraj wielowyznaniowy, Święta Wielkanocne (Ostern) przebiegają tam barwnie i w porównaniu z polskimi trwają nieco dłużej, bo rozpoczynają się już w piątek. Wielkanoc hucznie obchodzona jest m.in. w: Badenii-Wirtembergii, Hesji, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii i Turyngii. Oczywiście celebrowane jest całe Triduum Paschalne i już w czwartek spotykamy się z ciekawym zwyczajem. Nasi sąsiedzi malują wówczas jajka na zielono i obowiązkowo muszą zjeść coś zielonego, stąd na stołach pełno wiosennych nowalijek, np. szczypiorku czy sałaty.

Kolejny ważny dzień to piątek, który nazwany jest również cichym. To dzień modlitwy i nabożeństw. W tych dniach w kościołach nie rozbrzmiewają dzwony ani dzwonki. Po nabożeństwach w większości landów księża zapraszają parafian na wspólne posiłki, składające się z chleba, wina i wody. Interesującym zwyczajem, z którym można się spotkać w północnych i centralnych landach, jest tradycja palenia w Wielką Sobotę ognisk, kiedy to święci się ogień.

Podczas śniadania wielkanocnego w Wielką Niedzielę w większości domów naszych podopiecznych panuje zwyczaj stukania się jajkami (Ostereiertitschen). Każdy członek rodziny wybiera pisankę i podczas składania życzeń kolejno stuka się nią z innymi – wygrywa ten, którego jajko ma najmocniejszą skorupkę. Wspominając o śniadaniu, można zapytać: co takiego nietypowego znajduje się na niemieckim stole wielkanocnym? Pieczone szynki, zupa kminkowa, hackepeter – zrobiony z surowego mięsa, papryki, cebuli, przypominający tatar, jak również dużo jaj pod różnymi postaciami – odpowiadają nasze panie opiekunki. Jeśli chodzi o słodkości, nie zabraknie czekoladowego zająca i bab drożdżowych.

Co jeszcze dzieje się podczas Świąt Wielkanocnych?

We wschodniej Fryzji kontynuowany jest zwyczaj Eier trullen, gdzie jaja wielkanocne toczone są z pagórków i rozbijane. To typowa zabawa dziecięca.

W Saksonii i nielicznych miasteczkach Bawarii istnieje zwyczaj uroczystych procesji konnych, będących atrakcją dla mieszkańców i turystów. W miasteczku Traunstein to procesja św. Jerzego, patrona jeźdźców.

W północnych landach kultywuje się tradycję palenia ognisk, tzw. zwyczaj ogni wielkanocnych, symbolizujący odganianie kończącej się zimy.

Dodać można, że domy w Niemczech w tym okresie są barwnie przystrojone, a zwłaszcza drzewka przed nimi, na których wiszą liczne kolorowe jajka. Na każdym rogu stoi zając, będący takim samym symbolem jak Święty Mikołaj w Boże Narodzenie. Dzieci ze zniecierpliwieniem czekają na prezenty, których poszukują przez cały niedzielny poranek.

Oczywiście są to jedynie wybrane zwyczaje, z którymi się spotkaliśmy. Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami i relacjami ze Świąt spędzonych u swoich podopiecznych.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia