Poradnik

Co jest ważne w pracy w opiece?

Data dodania — 2018-03-05

Zawód opiekuna osób starszych staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularny. Społeczeństwa Europy się starzeją. Seniorzy potrzebują pomocy w zmaganiu się z trudnościami charakterystycznymi dla swojego wieku, stanu fizycznego, ale też po prostu towarzystwa, aby jesień życia nie była nacechowana samotnością. 

 

Kto szczególnie nadaje się do tej pracy?

Zdecydowanie osoby, które czerpią satysfakcję z pomagania innym. Musi być jednak spełniony jeszcze jeden warunek: opiekunka/opiekun musi umieć współpracować z podopiecznym. Dlatego też aby pracować w tym zawodzie, trzeba wyróżniać się pewnymi cechami psychofizycznymi oraz interpersonalnymi. Są nimi: empatia, wyrozumiałość, odpowiedzialność, cierpliwość i komunikatywność. Osoba, która zastanawia się nad podjęciem pracy w opiece nad osobami starszymi, musi mieć wszystkie wymienione wyżej cechy. Jeśli więc jesteś osobą wyrozumiałą, ale niecierpliwą w osiąganiu celów, małomówną, zamkniętą w sobie – praca w opiece nie jest dla Ciebie. Zwracamy uwagę na fakt, że seniorzy potrzebujący opieki to bardzo często ludzie z demencją, chore na alzheimera, niesprawne, często niezdające sobie sprawy z własnej uciążliwości. Opiekunka/opiekun nie mogą okazywać zniecierpliwienia.

Bardzo ważnym, niestety często pomijanym aspektem w pracy opiekuna, jest również motywowanie i wspieranie podopiecznych w dążeniu do większej niezależności i utrzymania choć minimalnej sprawności. Mowa tu zwłaszcza o tych seniorach, którzy dochodzą do siebie np. po udarze. Podopieczni tacy potrzebują często nie tylko pomocy fizycznej, ale również wsparcia psychicznego. Takim sytuacjom opiekun również musi być w stanie sprostać. Osoby w podeszłym wieku wymagają pomocy niemalże w każdym aspekcie codziennego życia. Jest to wsparcie zarówno przy higienie, poruszaniu się, przygotowaniu posiłku, jedzeniu, jak i innych obowiązkach domowych.

Praca w opiece to nie tylko bardzo chorzy, leżący seniorzy bez kontaktu z otoczeniem, jak się często czyta w opiniach w Internecie. Podopieczni to często osoby dość sprawne fizycznie, ale potrzebujące wsparcia w codziennym życiu, przypominania o konieczności brania leków. Są spragnione towarzystwa, lubią spacery, wspólne oglądanie telewizji, gotowanie i spożywanie posiłków. Opiekunka/opiekun zastępuje im wtedy najbliższą rodzinę, która nie mogąc – z różnych ważnych powodów – samodzielnie zaopiekować się seniorem, poszukuje zaufanej, doświadczonej osoby, która zaopiekuje się ich matką czy ojcem w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Ogromne znaczenie w pracy opiekuna ma jego dobry stan zdrowia. Równie dużą rolę odgrywa wcześniejsze doświadczenie w opiece nad osobą chorą lub w podeszłym wieku. Nie musi to być doświadczenie zawodowe. Może ono wynikać z opieki nad chorym rodzicem, kimś bliskim. Znając bowiem w praktyce przebieg chorób i zachowań typowych dla wieku starczego, dużo łatwiej jest towarzyszyć swojemu podopiecznemu w zmaganiu się z trudnościami jego codziennego życia.

Dlaczego tak ważne są empatia i życzliwość wobec osób starszych?

Otóż dla samego podopiecznego jest to często sytuacja trudna. Najczęściej bowiem – z wyjątkiem bardzo ciężkich przypadków czy zaawansowanego alzheimera – seniorzy są świadomi swojej obniżonej sprawności. Powoduje to ich smutek i rozgoryczenie. Nierzadko są zawstydzeni swoją niepełnosprawnością. Mają też poczucie, że stanowią ciężar dla swoich bliskich, którzy nie zawsze mają możliwość sprawowania opieki. Dlatego tak ważne jest przyjazne i pogodne usposobienie opiekunki/opiekuna. Okazywana seniorom życzliwość i cierpliwość ma znaczny wpływ na poprawę komfortu ich życia. Dla wielu podopiecznych opiekunka/opiekun to kolejny członek rodziny, obdarzony ogromnym zaufaniem i wdzięcznością. W sytuacji, w której dzieci powierzają opiekę nad rodzicem obcej osobie, muszą jej zawierzyć jego zdrowie i życie. Nie zawsze dzieci mogą samodzielnie tę opiekę sprawować, nie zawsze nawet mogą być blisko rodziców. Opiekunka staje się wtedy najbliższą osobą dla podopiecznego. Jeśli ktoś ma powołanie do tej pracy, to satysfakcja z niesionej pomocy i wdzięczność podopiecznego, jego bliskich będą dla takiej osoby przynajmniej tak samo ważne jak otrzymane wynagrodzenie.

Jeszcze jedna kwestia: znajomość języka obcego

W przypadku pracy w opiece w Niemczech, jaką oferujemy w InterKadrze, wymagamy od osób zainteresowanych co najmniej komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. Naszym zdaniem oraz zdaniem rodzin podopiecznych, do których wyjeżdżają opiekunki/opiekunowie, jest to niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa podopiecznym i samej opiekunce/opiekunowi (więcej o na ten temat można poczytać tutaj: http://www.opiekunki.interkadra.pl/poradnik-opiekunki/nie-znam-jezyka-niemieckiego-czy-jest-dla-mnie-praca-w-opiece-//).

Tylko bezpieczna, legalna praca

Praca w charakterze opiekunki/opiekuna osób starszych w Niemczech wiąże się z możliwością zapewnienia sobie i swojej rodzinie poczucia bezpieczeństwa finansowego. Niemniej jednak tylko wybór sprawdzonego i działającego legalnie pośrednika daje pewność i terminowość otrzymywania wynagrodzenia. Przy wyborze konkretnej agencji należy zwracać również uwagę na oferowane ubezpieczenie zdrowotne oraz wysokość odprowadzanych obowiązkowych składek do ZUS. Ciągle zdarza się, że osoby skuszone wysokimi zarobkami, oferowanymi przez prywatnych pośredników, zostają oszukane. Jakie oszustwa najczęściej mają miejsce w przypadku niesprawdzonych pośredników? Opiekunki/opiekunowie trafiają do innego podopiecznego niż ten, o którym im mówiono przed wyjazdem, lub jego stan okazuje się dużo gorszy. Często dostają wynagrodzenie niższe niż uprzednio zadeklarowane. Dodatkowo jeśli pracują „na czarno”, podczas kontroli odpowiednich władz muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi nielegalnej pracy za granicą. Nie mogą też liczyć na pomoc miejscowych służb. Dlatego w InterKadrze kładziemy taki duży nacisk na legalną, bezpieczną pracę na podstawie polskiej, czytelnej umowy. Osoba decydująca się na wyjazd do pracy w opiece w Niemczech z InterKadrą dokładnie wie, na jakie warunki umowy się zgadza. Dokument jest spisany w taki sposób, aby nie budził wątpliwości. Z umowy wynika zarówno zakres obowiązków, jak i dokładna wysokość wynagrodzenia i termin jego wypłacania.

InterKadra jako agencja pracy jest zrzeszona w Sekcji Agencji Opieki (www.sao.org.pl), która to organizacja została utworzona w 2010 r. przez firmy pragnące realizować swoje usługi z poszanowaniem najwyżej jakości, a przede wszystkim prawa. Za cel przyjęto wspieranie i kreowanie właściwego rozwoju branży usług opiekuńczych i budowanie dobrego wizerunku agencji świadczących usługi opieki na rynku niemieckim. Dla nas to wartości, którym każdego dnia hołdujemy.

Opinie w Internecie

W Internecie pojawia się dużo negatywnych opinii o agencjach zatrudniających osoby do pracy w opiece w Niemczech. Z doświadczenia jednak wiemy, że zdecydowana większość tych opinii nie jest pisana przez osoby, które pracują w tym zawodzie legalnie. Czasem są to ludzie korzystający z usług prywatnych pośredników bądź tacy, którzy mimo braku odpowiednich predyspozycji i cech charakteru, dla ratowania swojej sytuacji finansowej, zdecydowali się na jednorazowy wyjazd do pracy w opiece. Nie każdą opinię należy traktować jak wyrocznię. Na pewno warto zasięgać opinii u źródła – porozmawiać osobiście z kimś, kogo znamy, komu choć trochę ufamy, a kto wyjeżdża do pracy w opiece ze sprawdzoną agencją.

Podsumowanie

Zawód opiekuna osoby starszej to rola niezwykle potrzebna i dająca ogromną satysfakcję płynącą z pomocy drugiemu człowiekowi. Stanowi też źródło bardzo dobrego dochodu. Dlatego też - nie bójcie się wyzwań, InterKadra oferuje osobom współpracującym z nami pełne wsparcie, zarówno przed wyjazdem do Niemiec, jak i w trakcie pobytu u podopiecznego. 

Pamiętajcie jednak, że tylko legalna praca w tym charakterze jest bezpieczna. 

Na wszystkie osoby zainteresowane ta pracą czekamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–17.00 w jednym z naszych 16 oddziałów, których listę znajdziecie tutaj: http://www.opiekunki.interkadra.pl/kontakt/ Możecie też do nas zadzwonić pod numer telefonu komórkowego +48 537 710 740 lub stacjonarnego +48 12 290 44 38, lub wysłać wiadomość na adres opiekunki@interkadra.pl

Chętnie się spotkamy i omówimy ewentualne wątpliwości, a także odpowiemy na wszystkie pytania.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia