Poradnik

Aktywny senior - gimnastyka dla seniora

Data dodania — 2019-05-08

Na stan fizyczny i psychiczny osób w podeszłym wieku ma wpływ zarówno starzenie się organizmu, jak również przebyte choroby. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą pomóc w zachowaniu dobrej kondycji w obu aspektach, bo jak wiadomo – w zdrowym ciele zdrowy duch.

 Dobre samopoczucie, poprawa krążenia czy usprawnienie ciała – to tylko nieliczne zalety regularnie wykonywanych ćwiczeń fizycznych u osób w każdym wieku. U seniorów konkretne ćwiczenia powinny zostać dobrane przez lekarza fizjoterapeutę, który na podstawie stanu zdrowia oraz przebytych chorób zaleci odpowiednią aktywność.

 Zasadniczo ćwiczenia powinny być spójne z codziennymi, rzeczywistymi sytuacjami, tak by osoba starsza mogła utrzymać równowagę, unieść niewielki ciężar czy bez problemu sięgnąć do szafki znajdującej się na pewnej wysokości. W miarę możliwości ćwiczenia należy różnicować. Podczas ich wykonywania trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia występujące u danej osoby. By gimnastyka działała odprężająco i pozytywnie wpływała na nastrój seniora, zagwarantowane musi być poczucie bezpieczeństwa w zakresie proponowanych do wykonania osobom starszym ćwiczeń.

Ważne jest unikanie wykonywania ruchów, które mogłyby zaszkodzić.

Aktywność fizyczna ma także wpływ na pozytywną ocenę swojego stanu zdrowia, a co za tym idzie – przyczynia się do większego zadowolenia z życia. Istotna jest systematyczność, która daje motywację do działania.

Można w tym celu wykorzystać różnego rodzaju akcesoria do ćwiczeń, takie jak: kijki do nordic walkingu albo piłkę gimnastyczną.

W warunkach domowych podstawowe ćwiczenia wykonuje się na podłodze, jednak powinna poprzedzać je krótka rozgrzewka w formie marszu czy na przykład tańca do ulubionej muzyki.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to świetny sposób, by zachować zdrowie i dobrą kondycję. Świeże powietrze zapewnia tlen, który odżywia cały organizm, wzmacniając jego wydolność. Wystarczy 30-minutowy spacer lub podstawowe prace w ogrodzie, by poprawić sobie nastrój i się dotlenić.

Dobrym uzupełnieniem gimnastyki jest zdrowa, zbilansowana dieta.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia