Poradnik

Aktywizacja seniora w społeczności lokalnej

Data dodania — 2020-01-30

Aktywizacja seniora, szczególnie ta społeczna, zaczyna się przede wszystkim w środowisku lokalnym. Warto pamiętać, że na jej powodzenie ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim jest to integracja z innymi osobami, a także chęć do działania. Najpierw tę mobilizację należy wewnętrznie rozbudzić, a następnie wykorzystać i przełożyć na działania. Bardzo ważnym elementem i kolejnym krokiem do takiej aktywności są organizacje. Pragniemy zwrócić tu uwagę na Uniwersytety Trzeciego Wieku, kościoły, grupy seniorów, wolontariat.

Dane demograficzne mówią o tym, że współczesny senior starzeje się w szybszym tempie. W obecnych czasach starsze osoby chcą jak najdłużej wykazywać się niezależnością, samodzielnością, a przede wszystkim – w dobie obecnych możliwości – korzystać z życia. Większość seniorów jest długo aktywna zawodowo, także na emeryturze czy rencie. Prawdą jest także, że taka aktywność zawodowa, sportowa i rozwój hobby sprawiają, że senior nie odczuwa tak dotkliwie upływających lat i wykazuje się zwiększonym optymizmem oraz chęcią do życia, a co za tym idzie – mniej seniorów choruje i skarży się na dolegliwości związane z wiekiem.

Najpowszechniejszą formą aktywizacji seniora są Uniwersytety Trzeciego Wieku. W naszym kraju działa ich ponad 100. Skupiają powyżej 25 tysięcy słuchaczy. Głównym celem UTW jest aktywizacja osób starszych, poszerzanie ich wiedzy – zazwyczaj z zakresu informatyki czy języków obcych, a także aktywność fizyczna – mówimy tutaj o nordic walkingu, siłowni, spacerach i przejażdżkach rowerowych czy zabawach tanecznych. Bardzo istotnym czynnikiem jest fakt, że dzięki temu senior podtrzymuje więzi i relacje z innymi ludźmi, co znacznie ogranicza możliwość wycofania się ze społeczeństwa.

Kolejnym popularnym sposobem integrującym osoby starsze są kluby seniora. W ich ramach prowadzone są zajęcia artystyczne, turystyczne, integracyjne, które umożliwiają swoim sympatykom realizowanie swoich pasji. Organizowane są również zajęcia manualne, takie jak: lepienie, malowanie, rysowanie, tworzenie. Pamiętajmy o tym, że seniorzy posiadają ogromną wiedzę i bogate doświadczenie życiowe, zaś z ich rad korzystać mogą młodsze pokolenia. Przykładowo: w Poznańskim Banku Czasu prowadzone są różnego typu warsztaty plastyczne, majsterkowania oraz psychologiczne. Należy zwrócić uwagę, że duża część inicjatyw ma charakter formalny, czasami pewne akcje organizowane są dla seniorów odgórnie. Coraz częściej jednak to seniorzy biorą sprawy w swoje ręce, samodzielnie przygotowując liczne wydarzenia.

Seniorzy lubią także wszelkie imprezy tematyczne, wyjazdy na basen, wycieczki, a nawet podróże zagraniczne. Bardzo chętnie angażują się w ich organizację, są także wspierani przez chociażby Kościół. Warto tutaj wspomnieć o kręgach biblijnych – na spotkania uczęszczają osoby w różnym wieku, omawiane są tam cytaty z Pisma Świętego, natomiast często też organizuje się wycieczki, ogniska, wyjazdy i różnego rodzaju spotkania, których celem jest po prostu nawiązanie przyjaźni i miłe spędzenie czasu.

Należy podkreślić, że większość wyżej wymienionych działań nie wymaga wielkiego nakładu finansowego. Zazwyczaj takie warsztaty, wycieczki opierają się na zasadzie „każdy coś przyniesie”. Dzięki temu seniorzy też czują, że każdy w społeczeństwie odgrywa swoją role, ma swoje zadanie do wykonania i jest po prostu potrzebny.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia