Poradnik

ABC opieki: Co to jest Kurzzeitpflege?

Data dodania — 2018-04-06

W Niemczech osoby starsze i ich rodziny mogą liczyć na ogromne wsparcie ze strony państwa bez względu na wysokość emerytury. Z tego powodu rodziny, oprócz tego, że coraz częściej zapewniają chorym opiekę z Polski, korzystają również ze specjalnych placówek usługowych typu Pflegedienst, które oferują pomoc w szerokim zakresie. Wiele tego typu usług jest w całości lub w części finansowanych przez państwo, dzięki temu, że w Niemczech obowiązkowo odprowadzana jest składka na ubezpieczenie pielęgnacyjne. Dodatkowo w okresie, kiedy opiekunka musi wrócić do Polski, czy w różnych nagłych sytuacjach, gdy rodzina podopiecznego nie jest w stanie zapewnić mu opieki, alternatywą jest Kurzzeitpflege, czyli tak zwana opieka krótkoterminowa.

Kurzzeitpflege to całodobowa opieka pielęgnacyjna i medyczna dla osób starszych realizowana poza ich miejscem zamieszkania, czyli inaczej mówiąc: miejsce w całodobowym domu opieki. Prawo do takiej opieki mają osoby starsze posiadające grupę opiekuńczą (Pflegestufe) od 2 do 5 oraz osoby, które nagle znalazły się w sytuacji krytycznej, czyli np. uległy wypadkowi. Rocznie przysługuje 56 dni opieki krótkoterminowej, która jest współfinansowana przez kasę opiekuńczą (Pflegekasse) do kwoty 3224 euro na rok, niezależnie od grupy opiekuńczej. Kwota ta nie pozwala na pokrycie wszystkich kosztów związanych z pobytem w domu opieki, gdyż domy te doliczają koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem itp., jednak brakującą sumę można otrzymać z innych funduszy. Wnioski o przyznanie Kurzzeitpflege rodziny mogą składać w kasie opiekuńczej lub w kasie chorych (Krankenkasse). O przyznanie opieki krótkoterminowej mogą się starać również rodziny podopiecznych, którzy nie posiadają grupy opiekuńczej, ale cierpią na demencję i nie są już w stanie sami o siebie zadbać.

Kurzzeitpflege jest niekiedy jedynym możliwym sposobem na zapewnienie opieki podopiecznemu w okresach takich jak święta, które większość opiekunek z Polski chce spędzić w domu, lub kiedy z różnych przyczyn opiekunka musi szybciej wrócić do Polski, a rodzina nie może należycie zadbać o bliską osobę. Wysyłanie chorego do domu opieki na święta może się wydawać kontrowersyjne, jednak sami seniorzy chętnie spotykają się ze swymi rówieśnikami i traktują ten czas jako odskocznię od codzienności w domu, gdzie często jedyną osobą, z którą spędzają czas, jest opiekunka. Rodzina natomiast ma zawsze na myśli dobro podopiecznego i chce zapewnić mu specjalistyczną opiekę.

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia