Poradnik

10 rad zanim wyjedziesz do pracy jako opiekunka w Niemczech

Data dodania — 2019-01-04

Praca w Niemczech - 10 rad zanim wyjedziesz!

1) Jeśli w ogłoszeniu rekrutacyjnym podany jest tylko telefon komórkowy, bezwzględnie opiekunka powinna domagać się podania także dokładnego adresu siedziby agencji.

2) Nie ufaj agencjom, które proponują Ci podpisanie umowy drogą korespondencyjną. Rzetelna i profesjonalna agencja zawsze zaprosi Cię na podpisanie umowy do swojej siedziby.

3) Sprawdź w odpowiednim rejestrze (ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym), czy dana agencja ma zgłoszoną działalność gospodarczą, od jak dawna rekrutuje opiekunki osób starszych oraz czy posiada własne biuro.

4) Zawsze sprawdzaj, czy dany pośrednik posiada umowę zawartą z zagranicznym pracodawcą oraz czy wysyłał już wcześniej opiekunki do pracy za granicę. Warto zasięgnąć opinii o danej firmie u znajomych czy choćby w internecie.

5) Upewnij się, czy agencja z którą planujesz wyjazd za granicę zapewnia oddelegowanym opiekunkom poświadczone przez ZUS druki A1 (dawniej: E-101). Są one jedynym potwierdzeniem legalności pracy w Niemczech. Jeżeli dana agencja nie zapewnia tych druków oznacza to, że działa nielegalnie.

6) Sprawdź certyfikat agencji. W Polsce legalne wyjazdy do pracy za granicą mogą organizować jedynie licencjonowane agencje zatrudnienia, czyli takie, które są wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (lista znajduje się na stronie www.praca.gov.pl).

7) Upewnij się, czy oddelegowująca Cię do pracy za granicą agencja dostarczy Ci wydawaną przez NFZ kartę EKUZ. Umożliwia ona opiekunkom w Niemczech korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz potwierdza, że pracodawca opłaca składki na Twoje ubezpieczenie zdrowotne.

8) Nie ufaj agencjom, które oferują opiekunkom wynagrodzenie znacznie przewyższające oferty innych firm na porównywalnych stanowiskach. Często tego rodzaju "okazyjne" oferty mają tzw. "drugie dno", o którym przedstawiciel nieuczciwej agencji "zapomniał" wspomnieć.

9) Pod żadnym pozorem nie płać za znalezienie pracy!

10) Wielu oszustów bazuje na naiwności i pośpiechu osób marzących o szybkim wyjeździe do Niemiec. Pamiętaj - nic nie chroni lepiej niż ostrożność i zdrowy rozsądek!

Interkadra w liczbach

16
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia