Aktualności

Opieka domowa - coraz bardziej ceniona w Niemczech

Data dodania — 2011-07-01

W Niemczech domy opieki nie cieszą się dobrą opinią. Poza tym, że miesięczny pobyt to koszt rzędu nawet kilku tysięcy Euro, to coraz częściej publikowane są zatrważające raporty o jakości świadczonych usług opiekuńczych. Z ostatnio przeprowadzonych kontroli w kilkunastu domach starców na terenie całych Niemiec wynika jednoznacznie, że stan opieki nie jest dobry. Dochodzi do szokujących incydentów, na przykład: 
 
"W jednym z domów starców personel nie radził sobie z pracą, więc przywiązywał pensjonariuszy do łóżek pasami. Zdarzało się, że musieli w nich leżeć po kilkanaście godzin? - pisze gazeta Bild i dalej podaje: "aż jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona albo otrzymuje zbyt mało płynów, co dziesiąty pacjent jest chory przez niewłaściwą opiekę personelu, a co trzeci senior z demencją pozostaje bez opieki. W efekcie całodobowa opieka nad chorymi staje się fikcją."
Opublikowanie tego raportu poruszyło dogłębnie opinię publiczną, media i polityków. To, że usługi opiekuńcze świadczone w instytucjach społecznych pozostawiają wiele do życzenia wiadomo nie od dzisiaj: odleżyny, złe traktowanie, brak czasu personelu dla podopiecznych, to problemy o których dyskutuje się od dłuższego czasu. Alarmujące jest jednak to, że mimo przeprowadzanych kontroli , stan usług nie ulega poprawie, wręcz przeciwnie pogarsza się.
 
Pensjonariuszom odbiera się radość życia i godność. Są skazani na spędzenie jesieni swego życia w niegodnych warunkach. A przecież z takiej opieki korzysta 600 tys. osób na terenie Niemiec, a z roku na rok przybywa osób starszych wymagających stałej opieki. 
 

Jaką formę opieki wybrać dla schorowanych rodziców, kiedy wiek oraz stan zdrowia wymagają zapewnienia stałej troski i pomocy?

 
Zdecydować się na dom starców, czy zorganizować opiekę domową? Przed takim dylematem staje wiele osób, dla których ważne jest aby ich najbliżsi poprzez swoją, niedołężność nie czuli się odizolowani, niepotrzebni.
 
Taki stan rzeczy z pewnością przyczynia się do wzrostu popularności i zainteresowania przez  rodziny opieką stacjonarną świadczoną w domu pacjenta. Zatrudniana opiekunka oczywiście musi mieć odpowiednie do tego typu pracy przygotowanie (kwalifikacje, ukończony kurs opieki nad starszymi osobami czy też wcześniejsze doświadczenie w opiece nad starszymi osobami).
 
Wielu Niemców korzysta z pośrednictwa agencji zatrudniających opiekunki, najmilej widziane są Polki jako opiekunki. Cenione są przede wszystkim za zaradność, serdeczność, sumienność i świetne gotowanie. Same opiekunki często podkreślają, że opiekując się drugą osobą, odczuwają, iż więcej dostają jak dają. 
 
InterKadra - agencja pracy za pośrednictwem której zatrudnienie w Niemczech znalazło w ostatnich latach ponad 1000 opiekunek z Polski - codziennie spotyka się z wyrazami zadowolenia i wdzięczności rodzin niemieckich i podziękowaniami za to, że ich rodzice otoczeni są tak wspaniałą opieką. 

Interkadra w liczbach

15
Lat
doświadczenia
15000
Polubień
na Facebooku
15
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia