Poradnik

Czy możliwa jest praca w Niemczech bez znajomości języka?

Data dodania — 2011-08-23

Codziennie do biura Agencji InterKadra zgłaszają się kandydatki, pragnące podjąć pracę w opiece, które nie znają języka niemieckiego lub znają go zbyt słabo, by mogły zostać zatrudnione jako opiekunka osoby starszej w Niemczech (tzn. znają pojedyncze słowa, podstawowe zwroty). Jedną z tych osób jest Pani Krystyna, która napisała następujący list:

" Zwracam się do agencji InterKadra z pytaniem czy możliwe jest podjęcie przeze mnie pracy w Niemczech jako Opiekunka? Mam kilkumiesięczne doświadczenie w opiece w Polsce w domu opieki w mieście, w którym mieszkam, ale język znam słabo. Zależy mi na pracy i wiem, ze jeśli tylko uda mi się wyjechać to nauczę się wszystkiego na miejscu bardzo szybko.

 

" Pani Krystyna

Aby podjąć pracę w Niemczech w opiece nad osobami starszymi poza bardzo ważnym warunkiem posiadania doświadczenia w opiece nad starszymi bądź schorowanymi osobami konieczna jest minimum komunikatywna znajomość języka niemieckiego.

Dlaczego tak ważna jest znajomość języka niemieckiego?

każda praca polegająca na kontakcie z innymi ludźmi, tak również praca w opiece jest niemożliwa bez umiejętności prowadzenia prostej rozmowy z innymi

Podczas pobytu w Niemczech każda opiekunka ma kontakt nie tylko z osobą podopieczną, ale też rodziną, lekarzem. W każdym z tych przypadków odpowiednia komunikacja jest bardzo ważna.

Wyjazd do pracy bez znajomości języka niemieckiego wiąże się z bardzo dużym stresem i zdecydowanie mniejszym komfortem pracy. Umiejętność porozumiewania się daje opiekunce pewność siebie i poczucie „poradzę sobie”. Stopień znajomości języka niemieckiego ma wpływ na wysokość wynagrodzenia. Rodziny bardzo doceniają osoby, które dobrze radzą sobie z językiem i to właśnie te osoby otrzymują najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie. Co zrobić, by poprawić swoją znajomość języka niemieckiego?

Nauka języka to czynność, która wymaga poświęcenia czasu i samozaparcia. Każdy uczy się inaczej. Jednym przychodzi ono łatwiej, innym zabiera więcej czasu. Są różne sposoby nauki języka obcego. Można korzystać z kursów płatnych. Istnieje również możliwość uczestniczenia w kursach językowych refundowanych przez UE. Trzeba tylko poszukać w internecie takich kursów.

Wiele kandydatek uczy się też języka niemieckiego samodzielnie korzystając z materiałów powszechnie dostępnych na stronach www, bądź też z książek, słowników, rozmówek zakupionych w księgarniach językowych. Każdy musi znaleźć najlepszy, najbardziej efektywny dla siebie sposób nauki.

Interkadra w liczbach

11
Lat
doświadczenia
10000
Polubień
na Facebooku
20
Oddziałów
w całym kraju

Nasi partnerzy

InterKadra jest członkiem Sekcji Agencji Opieki

InterKadra jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia